Były prezydent Peru ma wrócić do więzienia. "To oznaczałoby moją śmierć"

Świat
Były prezydent Peru ma wrócić do więzienia. "To oznaczałoby moją śmierć"
PAP/EPA/ERNESTO ARIAS

Były prezydent Peru, Alberto Fujimori, którego ułaskawienie przez poprzedniego prezydenta anulował w środę sąd, ostrzegł w czwartek, że powrót do więzienia oznaczałby jego śmierć. - Moje serce jest za słabe, by przechodzić przez to jeszcze raz - oświadczył.

80-letni Alberto Fujimori, którego ułaskawienie 23 grudnia przez prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego wywołało gwałtowne protesty w stolicy kraju Limie i oburzenie peruwiańskich mediów, przebywa od środy na leczeniu w prywatnej klinice. Znajduje się tam pod stałym nadzorem policji.

 

Zgodnie z decyzją sądu wydaną w środę przez sędziego SN Hugona Nuneza, Fujimoro "miał być bezzwłocznie zatrzymany i przewieziony do aresztu w związku z zarzutami o łamanie praw człowieka w czasach, gdy sprawował władzę". Na razie przechodzi rehabilitację - wskazuje Reuters.

 

W apelu wystosowanym w czwartek za pośrednictwem niezależnej stacji telewizyjnej Canal N, Fujimori zwrócił się do p.o. prezydenta Martina Vizcara, sprawującego najwyższy urząd po rezygnacji Pedra Pabla Kuczynskiego w marcu br. oraz sędziów SN, by nie używali jego osoby "jako oręża politycznego". - Brak mi sił, by się temu przeciwstawić - wyznał.

 

Prezydent uniknął impeachmentu

 

Fujimori, który został w 2007 r. skazany na 25 lat więzienia za zlecanie mordów na swych przeciwnikach politycznych i łamanie praw człowieka, odsiadywał karę do grudnia ub.r., kiedy to urzędujący wówczas prezydent Pedro Pablo Kuczynski ułaskawił go ze względu na stan zdrowia.

 

Dla mediów decyzja o ułaskawieniu Fujimoriego była spłatą długu politycznego przez prawicowego prezydenta. W grudniu parlament Peru nie zgodził się na usunięcie z urzędu Kuczynskiego, podejrzanego o niejasne związku z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, która korumpowała wielu polityków. Prezydent uniknął impeachmentu dzięki zaledwie ośmiu głosom deputowanych z Siły Ludowej, którą kieruje Keiko Fujimori, córka byłego prezydenta.

 

Prezydent Kuczynski i jego współpracownicy zaprzeczali, że decyzja ta miała jakikolwiek związek z uniknięciem impeachmentu.

 

"Udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy"

 

Ułaskawienie byłego prezydenta wywołało protesty. W centrum Limy w grudniu ub.r. protestowało ponad 5 tys. osób. Wśród demonstrujących było wielu krewnych osób zamordowanych z rozkazu Fujimoriego przez szwadrony śmierci tzw. Grupo Colina.

 

Fujimori jest postrzegany jako polityk wyjątkowo kontrowersyjny. Dla wielu Peruwiańczyków ten inżynier rolny to skorumpowany dyktator, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię.

 

Adwokat Fujimoriego, Miguel Perez poinformował agencję Reutera, że złożył w czwartek apelację oraz wniosek o zawieszenie kary więzienia ze względu na fatalny stan zdrowia jego klienta.

 

zdr/ PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie