Były prezydent Peru znowu trafił do szpitala. Z powodu problemów z sercem

Świat
Były prezydent Peru znowu trafił do szpitala. Z powodu problemów z sercem
PAP/EPA/PAOLO AGUILAR

Były prezydent Peru Alberto Fujimori został przewieziony w niedzielę do szpitala z powodu problemów z sercem - poinformował jego lekarz za pośrednictwem lokalnej gazety "El Comercio". Fujimori był już hospitalizowany na przełomie grudnia i stycznia.

W wywiadzie dla "El Comercio" osobisty lekarz byłego prezydenta, Alejandro Aguinaga, powiedział, że 79-letni Fujimori będzie musiał przejść badania kontrolne a jego stan, mimo wcześniejszej hospitalizacji, nie jest stabilny. Fujimori cierpi na zaburzenia rytmu serca.

 

Alberto Fujimori został skazany w 2005 roku na 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka i korupcję. Dla wielu Peruwiańczyków pozostaje on skorumpowanym dyktatorem, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię. 24 grudnia 2017 roku został ułaskawiony przez obecnie urzędującego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego.

 

Kilka dni wcześniej zwolennicy Fujimoriego w parlamencie ocalili od impeachmentu Kuczynskiego, podejrzanego o niejasne związki z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht.

 

Laureat literackiej Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa oraz 238 innych peruwiańskich pisarzy podpisało list potępiający ułaskawienie Alberto Fujimoriego. Decyzję prezydenta Kuczynskiego nazwano w nim hańbą. Ułaskawienie nie było aktem współczucia, lecz "najbardziej prymitywnego i cynicznego rachunku politycznego" - podkreślili pisarze.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie