W. Brytania: ruszył proces ws. przemytu ponad dwóch milionów papierosów w polskiej ciężarówce

Świat
W. Brytania: ruszył proces ws. przemytu ponad dwóch milionów papierosów w polskiej ciężarówce
Google Maps

W sądzie w Middlesbrough rozpoczął się proces pięciu osób: Sławomira P., Anny K., braci Mohammeda i Mustafy Z. i Karzana H., którzy oskarżeni są o konspirację z zamiarem defraudacji ponad 622 tys. funtów. Nie przyznają się do winy. Podczas przeszukania polskiej ciężarówki zaparkowanej przed jednym ze sklepów w Middlesbrough wykryto ponad 2,2 mln papierosów bez akcyzy.

Przed sklepem z używanymi meblami, AGD i RTV policjanci 6 sierpnia 2017 roku znaleźli ponad 2,18 mln papierosów Richmond Blue i ponad 20 tys. papierosów L&M bez akcyzy. Były one schowane w kartonach pomiędzy 50 lodówkami w polskiej ciężarówce.

 

Dodatkowe zarzuty dla Polaków

 

Oskarżeni w sądzie nie przyznali się winy. Właściciel sklepu, Mohammed Z. z Norton stwierdził, że nie miał możliwości sprawdzenia zawartości samochodu przed przyjazdem policji. On, wraz ze swoim bratem Mustafą, Karzanem H. z Sunderlandu, Sławomirem P. z Kutna i Anną K. Z Middlesbrough (przyjechała do Wielkiej Brytanii zaledwie dzień przed zatrzymaniem - 5 sierpnia) są oskarżeni o konspirację z zamiarem defraudacji.

 

Anna K. i Sławomir P. są dodatkowo oskarżeni o unikanie płacenia cła. Do tego zarzutu również się nie przyznają.

 

Według śledczych, Sławomir P. miał dokumenty na przewożone lodówki, które miały być dostarczone do sklepu w Bristolu. Posiadał też dokumenty na dowóz do Sunderlandu, jednak w tym przypadku właściciel sklepu nic nie wiedział o żadnej planowanej dostawie.

 

- Prokuratura uważa, że był to pretekst, aby wytłumaczyć dlaczego ciężarówka była w północno-wschodniej Anglii, a nie Bristolu (miasto leży na południowym zachodzie kraju - red.) - mówił w sądzie prokurator Andrew Stranex

 

Prokuratura na podstawie analizy billingów telefonicznych ma dowody, że Anna K. była w stałym kontakcie ze Sławomirem P. 

 

jm/luq, Evening Gazette

jm/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie