Planowane zmniejszenie kwoty na program 500+. "Lepsza sytuacja rodzin"

Polska
Planowane zmniejszenie kwoty na program 500+. "Lepsza sytuacja rodzin"
Kancelaria Premiera/Flickr.com/domena publiczna

- Planowane zmniejszenie w 2019 r. finansowania programu "Rodzina 500+" wynika m.in. z lepszej sytuacji rodzin, mniej osób ubiega się o świadczenie - powiedział podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów zadane podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na 2019 r.

 

Michałkiewicz zwrócił uwagę, że planowane zmniejszenie kwoty na program "500+" w 2019 r. wynika m.in. ze zmiany sytuacji rodzin. - Przede wszystkim wzrost wynagrodzeń powoduje, że mniej rodzin ubiega się o "500+", mamy także wyraźny spadek bezrobocia, więc faktycznie osób, które nie pracują, i których sytuacja była trudniejsza, jest coraz mniej - powiedział.

 

W 2018 r. na program przeznaczono około 24,5 mld zł. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano na ten cel prawie 22 mld zł. W ramach programu "Rodzina 500+" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

 

633 mln zł na program "Za życiem"

 

Michałkiewicz zaznaczył, że w 2019 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, przewidziana jest rezerwa na świadczenia wychowawcze. - Oczywiście gdyby były potrzebne większe środki, to jest możliwość wystąpienia do ministra finansów i uruchomienia środków z rezerwy budżetowej - dodał.

 

Zapewniał, że w budżecie na 2019 r. zabezpieczone są pieniądze na podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego do 1583 zł. - Zabezpieczone są środki na podwyżkę o 100 zł specjalnego zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych, zabezpieczone są kwoty znowu o 100 zł na zasiłki dla opiekuna - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że w przyszłorocznym budżecie są również przewidziane pieniądze na realizację programu "Za życiem" - 633 mln zł.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie