Odmówił treningu osobom LGBTQ. Został skazany prawomocnym wyrokiem

Polska
Odmówił treningu osobom LGBTQ. Został skazany prawomocnym wyrokiem
pxhere.com/public domain

Instruktor krav magi nie miał prawa odmówić przeprowadzenia treningu z udziałem osób LGBTQ - orzekł w prawomocnym wyroku Sąd Okręgowy w Poznaniu. - Sąd postawił tamę dyskryminacji i jednoznacznie rozstrzygnął, że osoby nieheteroseksualne mają prawo do równego traktowania - skomentowała wyrok adw. Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii.

Po trwającej blisko półtora roku batalii, Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w sprawie instruktora krav magi. Mężczyzna, który odmówił przeprowadzenia treningu samoobrony osobom LGBTQ, został uznany winnym popełnienia wykroczenia polegającego na odmowie świadczenia bez uzasadnionej przyczyny (art. 138 Kodeksu wykroczeń).

 

- Sąd w Poznaniu postawił tamę dyskryminacji i jednoznacznie rozstrzygnął, że osoby nieheteroseksualne mają prawo do równego traktowania, a przekroczenie tej zasady stanowi wykroczenie. Dzięki takiemu orzecznictwu osoby LGBT uzyskują realną ochronę, przynajmniej w zakresie dostępu do usług - skomentowała wyrok adw. Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii.

 

 

"Nie popieram związków męsko-męskich"

 

Robert K., trener krav magi z Poznania, odmówił prowadzenia treningów grupie ludzi ze stowarzyszenia Stonewall. - Nie popieram związków męsko-męskich, tym bardziej wychowujących dziecko. Nie chcę wchodzić w dyskusję publicznie, nie chcę nikogo potępiać, ale też nie chcę być utożsamiany z czymś pod czym się nie podpisuję - napisał w mailu do stowarzyszenia.

 

Ci uznali to za przejaw homofobii i zgłosili zdarzenie na policję. Interweniował także Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd bez przeprowadzenia rozprawy uznał, że instruktor złamał prawo i wymierzył mu karę 500 zł grzywny. Instruktor odwołał się od tej decyzji i sprawa ponownie trafiła do sądu.

 

Niedawno sądy zajmowały się podobną sprawą. W czerwcu Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez Zbigniewa Ziobrę i orzekł, że Adam J., drukarz, który odmówił wydrukowania plakatu organizacji LGBT, jest winny. W uzasadnieniu podał, że przepis art. 138 Kodeksu wykroczeń nie przewiduje takiej odmowy.

 

 

paw/ rp.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie