Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. MS zadecydowało

Polska
Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. MS zadecydowało
Polsat News

- Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej; rozważane robocze koncepcje nie zyskały akceptacji kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości - poinformował w czwartek rzecznik resortu Jan Kanthak.

- Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej - dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. Robocze koncepcje, które zakładały pewne ograniczenia tajemnic, nie zyskały akceptacji kierownictwa MS - napisał Kanthak na Twitterze.

 

Pod koniec września minister Zbigniew Ziobro zapewniał, że zmiany, nad którymi pracuje resort, nie dotkną dziennikarzy. Kanthak w rozmowie z PAP podkreślił, że "żadnej zmianie" nie ulegną także tajemnica adwokacka ani lekarska.

 

Rzecznik poinformował też, że MS "będzie uczestniczyć w pracach studyjnych na forum międzynarodowym" związanych z problematyką ochrony tajemnic w kontekście zagrożeń terrorystycznych i prania brudnych pieniędzy. Podkreślił, że analizy nie oznaczają przygotowywania zmian w przepisach. - Zostały zaprezentowane pewne założenia zmian kodeksu karnego, jednak w projekcie nie znajdą się żadne zmiany dotyczące tajemnicy zawodowej - podkreślił Kanthak.

 

Będą międzynarodowe prace koncepcyjne i studyjne 

 

Dodał, że "będą trwały międzynarodowe prace koncepcyjne i studyjne, ponieważ kwestia uregulowania tajemnic pod kątem zwalczania terroryzmu i walki z praniem brudnych pieniędzy to zagadnienia podnoszone także w innych państwach".

 

Pod koniec września Ziobro poinformował, że prace nad zmianami w przepisach o tajemnicy zawodowej - o które zwracali się do resortu prokuratorzy - nie dotkną dziennikarzy.

 

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", zapowiadana przez resort sprawiedliwości nowelizacja kodeksu postępowania karnego, miała umożliwiać prokuratorowi wydobycie od adwokata poufnych informacji o jego kliencie bez pytania sądu o zgodę; to samo miało dotyczyć innych zawodów, w których obowiązuje tajemnica, w tym dziennikarzy, lekarzy i doradców podatkowych. Ziobro podkreślał wówczas, że są omawiane pewne koncepcje, ale żadne ostateczne decyzje nie zapadły.

 

msl/ PAP

msl/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze