Rzecznik MS: nie będzie zmian w prawie ograniczającym tajemnicę dziennikarską

Polska
Rzecznik MS: nie będzie zmian w prawie ograniczającym tajemnicę dziennikarską
PAP/Tomasz Gzell

Nie będzie żadnych zmian w prawie ograniczającym tajemnicę dziennikarską - zadeklarował w środę rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Dodał, że inne zmiany, dot. tajemnicy adwokackiej i radcowskiej są analizowane, ale nie zapadły jeszcze żadne decyzje.

Według "Dziennika Gazeta Prawna", w zapowiedzianej przez resort sprawiedliwości nowelizacji kodeksu postępowania karnego, ma znaleźć się zmiana, według której prokurator będzie mógł wydobyć od adwokata poufne informacje o jego kliencie bez pytania sądu o zgodę; to samo dotyczy przesłuchiwania radców prawnych, lekarzy, doradców podatkowych, dziennikarzy i przedstawicieli innych profesji ustawowo zobowiązanych do zachowania tajemnicy.

 

Rzecznik resortu napisał w środę na Twitterze: "W związku z pojawiającymi się doniesieniami informuję, że nie będzie żadnych zmian w prawie ograniczającym tajemnicę dziennikarską".

 

Kanthak dodał: "Kiedy kierownictwo (resortu sprawiedliwości) zapoznało się z tym projektem - roboczym, wstępnym projektem - został on w sposób zdecydowany odrzucony przez kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości". - Nie mówimy teraz już w ogóle o jakichkolwiek zmianach - jeśli chodzi o tajemnicę dziennikarską - podkreślił.

 

Kanthak odniósł się do kwestii tajemnicy adwokackiej i radcowskiej

 

Odnosząc się do kwestii tajemnicy adwokackiej i radcowskiej, Kanthak powiedział: "Dalej mówimy o bardzo wstępnych analizach, rozmowach wewnątrz resortu sprawiedliwości, co do danej tajemnicy, nie zapadły jeszcze żadne decyzje".

 

- Trwają analizy - tak ja powiedziałem - wewnątrz Ministerstwa Sprawiedliwości i zanim ten projekt ujrzy światło dzienne, zanim zostanie zaprezentowany i trafi na ścieżkę legislacyjną, to jeszcze wiele może się zmienić. Także trudno tu mówić o konkretnym pomyśle, o konkretnym zapisie - powiedział rzecznik MS.

 

Jak dodał, "to wszystko jest poddawane bardzo wnikliwym analizom wewnątrz resortu". - I jeśli taka propozycja miałaby się znaleźć, to ona będzie też przedmiotem całej ścieżki legislacyjnej. My jesteśmy otwarci na wszelkie głosy, na wszelką dyskusję, na opiniowanie, tak jak to przebiega w procesie legislacyjnym, jeśli to jest projekt rządowy - zaznaczył Kanthak.

 

- Jeśli znajdzie się - tutaj zastrzegam - jakikolwiek odzew pozytywny kierownictwa, to będzie przedmiotem rozmów, dyskusji z różnymi podmiotami, organami publicznymi, podczas procedury legislacyjnej - powiedział Kanthak.

 

PAP dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do prokuratury, że pomysł zwalniania przedstawicieli zawodów zaufania publicznego z tajemnicy zawodowej przez śledczych, a nie przez sądy, wyszedł od prokuratorów.

 

PAP

 

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie