Amerykańska policja aresztowała mężczyznę z związku z podejrzanymi przesyłkami

Świat
Amerykańska policja aresztowała mężczyznę z związku z podejrzanymi przesyłkami
Wikimedia Commons/Bounat zdj. ilustracyjne

Policja w mieście Logan w stanie Utah aresztowała mężczyznę w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie przesyłek do Pentagonu, zawierających podejrzaną substancję. FBI uważa, że w listach mogła być śmiercionośna rycyna - poinformowała gazeta "Salt Lake Tribune".

Nazwisko aresztowanego nie zostało podane do publicznej wiadomości, nie ujawniono także żadnych innych szczegółów zatrzymania. Policja w Logan stwierdziła jedynie, że FBI prowadzi dochodzenie w sprawie "potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów" w Logan.

 

W środę CNN poinformowała, że przed dwoma dniami do Pentagonu dotarły dwie przesyłki z substancją, którą prawdopodobnie jest toksyczna rycyna. Jeden z listów był zaadresowany do amerykańskiego ministra obrony Jima Mattisa, drugi do prezydenta Donalda Trumpa. Wstępne badania przeprowadzone we wtorek potwierdziły obecność rycyny w przesyłkach.

 

Zbliżone do śledztwa źródła CNN podejrzewają związek między listami adresowanymi do prezydenta USA i do szefa Pentagonu. Według jednego z nich na kopertach było "chaotyczne ręczne pismo". Z przesyłkami nie miały kontaktu najważniejsze osoby w amerykańskim państwie.

 

Rycyna to silnie toksyczna substancja, otrzymywana z rącznika pospolitego. Dawka 0,2 grama jest śmiertelna dla człowieka i nie ma na nią antidotum.

 

Rycyna była już dwukrotnie znajdowana w Białym Domu. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 2003 roku, drugi w kwietniu 2013 roku, gdy wykryto ją w dwóch listach na terenie prezydenckiej siedziby. Przesyłki zaadresowane były do byłego prezydenta Baracka Obamy oraz jednego z senatorów.

 

Pentagon: w podejrzanych listach nie było rycyny

 

Rzeczniczka prasowa Pentagonu Dana White poinformowała w środę, że podejrzane przesyłki, które dotarły dwa dni temu do amerykańskiego ministerstwa obrony, nie zawierały rycyny, lecz substancję podobną do tej trucizny.

 

- Wygląda na to, że jest to substancja pochodząca od rycyny, ale śledztwo wciąż trwa. W każdym razie to nie była rycyna - powiedziała White.

 

Wcześniej w środę w mieście Logan w stanie Utah aresztowany został mężczyzna w związku z ta sprawą. Lokalna policja poinformowała, że nazywa się on William Clyde Allen i ma 39 lat. Służbom bezpieczeństwa jest już znany z tego, iż w portalach społecznościowych rozpowszechnia groźby i teorie spiskowe.

 

W poniedziałek do Pentagonu dotarły dwie podejrzane przesyłki, z których jedna zaadresowana była do amerykańskiego ministra obrony Jima Mattisa. Dzień wcześniej służby bezpieczeństwa przejęły podobną przesyłkę, zaadresowaną do prezydenta USA Donalda Trumpa. FBI podejrzewało, że w listach była śmiercionośna rycyna.

 

mos/   PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie