Wpłynęły 24 kandydatury do trzech izb Sądu Najwyższego

Polska
Wpłynęły 24 kandydatury do trzech izb Sądu Najwyższego
Polsat News

Do Krajowej Rady Sądownictwa na razie wpłynęły 24 kandydatury na sędziów izb Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego - poinformował w środę przewodniczący KRS Leszek Mazur. Zapewnił, że pełna lista zostanie opublikowana.

- Lista nie jest jeszcze pełna, bo zgłoszenia napływają pocztą - mówił Mazur w radiowej Jedynce. W jego ocenie, kompletna lista powinna być gotowa do końca tygodnia. Zapowiedział też, że po jej zamknięciu zostanie upubliczniona.

 

28 sierpnia w Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o ogłoszeniu naboru na 11 wolnych stanowisk w Sądzie Najwyższym. Z obwieszczenia wynikało, że w Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery. Zgodnie z ustawą o SN każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia. Zgłoszenia kandydatur trafiają do KRS, która je rozpatruje i przedstawia prezydentowi rekomendacje.

 

Wstrzymane wykonanie uchwał KRS

 

Pod koniec września Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS.

 

- Generalnie to zabezpieczenie jest dla nas wiążące, aczkolwiek nie pozbawione pewnych znaków zapytania - ocenił Mazur. - Wstrzymanie wykonania nieprawomocnego orzeczenia nie budzi wątpliwości. Ale powstaje pytanie, jaki skutek ma to wstrzymanie po uprawomocnieniu się danej uchwały - dodał. W ocenie przewodniczącego KRS, takie zabezpieczenie "daje więcej skarżącemu, wykracza poza granice zaskarżenia, bo już na etapie zaskarżenia osiąga się skutek wstrzymania możliwości nominowania kandydata pozytywnie zaopiniowanego, a tego skutku nie można osiągnąć nawet gdy NSA merytorycznie rozpozna te odwołania i nawet je uwzględni".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie