Rafalska zwróciła się do PIP o skontrolowanie agencji pracy tymczasowej Axidus

Polska
Rafalska zwróciła się do PIP o skontrolowanie agencji pracy tymczasowej Axidus
PAP/Artur Reszko

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o skontrolowanie m.in. warunków pracy i zakwaterowania polskich pracowników w Holandii, zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej Axidus - poinformował w środę resort rodziny i pracy.

O warunkach zakwaterowania w Holandii pracowników sezonowych z Polski oraz innych krajów Europy Środkowej zapewnionych przez agencję Axidus z Poeldijk koło Hagi pisaliśmy w polsatnews.pl w poniedziałek. Polacy mieli spać na paletach w wielkiej hali, a kąpać musieli się w rzece.

 

Po publikacji filmów i zdjęć na portalach społecznościowych w Holandii wybuchł skandal, zareagowali m.in. politycy.

 

Dyrektor agencji Axidus: to nieporozumienie

 

Ron van Loenen, dyrektor agencji Axidus, w rozmowie z "Algemeen Dagblad" przyznał, że to, co widać na nagraniach, rzeczywiście miało miejsce. Film miał zostać nakręcony w lipcu, a przyczyną warunków, w jakich przebywali pracownicy, miało być "nieporozumienie" i mówił o "burzy w szklance wody".

 

Byli pracownicy agencji twierdzą jednak, że to wcale nie był incydentalny przypadek, a warunki zapewniane przez agencję pozostawiają wiele do życzenia. 

 

 

Prośba minister o "pilne podjęcie kontroli"

 

"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji polskich pracowników w Królestwie Niderlandów, których zatrudniała agencja pracy tymczasowej Axidus, wskazującymi na nadużycia w stosunku do obywateli polskich, m.in. w zakresie warunków pracy i zakwaterowania, w następstwie których mogło nastąpić zagrożenie dla zdrowia tych pracowników, zwracam się z uprzejmą prośbą o pilne podjęcie kontroli w polskim oddziale agencji" - napisała minister Elżbieta Rafalska w piśmie do Głównego Inspektora Pracy.


Rafalska zwróciła się również z prośbą "o rozważenie innych stosownych działań, w tym kontaktu z holenderską inspekcją pracy, w celu ustalenia warunków pracy i zakwaterowania wspomnianych pracowników w Królestwie Niderlandów".

 

Minister poprosiła inspektora także o przekazanie informacji na temat wyników kontroli PIP przeprowadzanych w roku ubiegłym i bieżącym w agencjach zatrudnienia (kierujących pracowników do pracodawców zagranicznych w Królestwie Niderlandów), jak również w agencjach pracy tymczasowej delegujących pracowników do pracodawców użytkowników.

 

grz/  PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie