Organizatorzy nielegalnej migracji staną przed sądem w Żywcu

Polska
Organizatorzy nielegalnej migracji staną przed sądem w Żywcu
Straż Graniczna

Dwaj Polacy odpowiedzą przed sądem rejonowym w Żywcu za organizowanie nielegalnego przekroczenia polskiej granicy ponad 1,8 tys. Ukraińcom. Grozi im do 8 lat więzienia - podała w środę rzecznik komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Walczak.

- Akt oskarżenia to finał sprawy prowadzonej od połowy 2017 r. przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Organizatorami procederu byli mieszkańcy powiatu żywieckiego: 74-letni ojciec i 47-letni syn - poinformowała Walczak.


Jak wyjaśniła, oskarżeni mieli zarejestrowaną firmę budowlaną, która nie prowadziła działalności. Wykorzystywali ją do rejestrowania w żywieckim urzędzie pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy Ukraińcom.


- Dokumenty te trafiały potem do współpracujących z nimi obywateli Ukrainy. Ci z kolei odsprzedawali je swoim rodakom. Cena takiego dokumentu, który umożliwiał wyłudzenie polskiej wizy, sięgała nawet do 200 euro - powiedziała Katarzyna Walczak.


Straż Graniczna ustaliła, że żaden z Ukraińców nie dotarł do potencjalnego pracodawcy. - Większość z nich wyłudzone wizy wykorzystała do nielegalnego przekroczenia granicy UE i podjęcia nielegalnej pracy w krajach zachodniej Europy - dodała rzecznik.


Straż Graniczna prowadziła śledztwo pod nadzorem żywieckiej prokuratury. Mężczyznom za organizowanie nielegalnej migracji grozi od pół roku do 8 lat więzienia.


grz/   PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze