Ksiądz radzi molestowanym dziewczynkom: potraktuj go z szacunkiem i nie okazuj niesmaku

Polska
Ksiądz radzi molestowanym dziewczynkom: potraktuj go z szacunkiem i nie okazuj niesmaku
Twitter/Dorota Łoboda

Ósmoklasiści z jednej ze szkół w Warszawie dostali podczas warsztatów książkę "Życie na Maksa" ks. Jeana-Benoita Castermana. Można w niej przeczytać m.in., jak zachować się w przypadku próby molestowania. "W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku" - radzi autor. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała kontrolę w szkole, w której prezentowano poradnik.

Dorota Łoboda, szefowa fundacji Rodzice Mają Głos i liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji umieściła w sieci fragmenty publikacji, którą "dostały dzieci z klas ósmych po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy, przeprowadzonych w szkole publicznej w czasie obowiązkowych lekcji".

 

"Nie bądź niegrzeczna"

 

Chodzi o szkołę przy ulicy Przasnyskiej w Warszawie. Uczniom, w ramach warsztatów "Archipelag Skarbów", zaprezentowano książkę "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny". Autorem "poradnika" jest ksiądz Jean-Benoit Casterman, a publikację kilka lat temu wydało katolickie wydawnictwo M z Krakowa.

 

Kontrowersje wywołał m.in. fragment książki skierowany do dziewczynek, poświęcony problemowi molestowania seksualnego: "Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła" - radzi autor.

 

 

"Zgwałcona będzie sama sobie winna" 

 

Lektura wskazuje też, jakiego stroju nie należy nosić, aby nie kusić losu i nie paść ofiarą cudzego pożądania. "Lepiej ubierać się klasycznie niż nosić stringi, bo w przeciwnym razie zgwałcona będzie sama sobie winna".

 

Za warsztaty "Archipelag Skarbów" odpowiada Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Instytucja jest oburzona, że w czasie zajęć rozdawano publikację, którą IPZ już trzy lata temu zaopiniował negatywnie. 

 

"Książka ta nie jest częścią programu Archipelag Skarbów i żaden jej egzemplarz nie powinien być wręczony podczas programu - tym bardziej, że już ponad 3 lata temu w sprawie tej konkretnej książki przekazana została wszystkim trenerom programu oficjalna, negatywna opinia instytutu co do zawartych w niej błędów i stwierdzeń sprzecznych z wiedzą o skutecznej profilaktyce" - cytuje oświadczenie IPZ gazeta.pl.

 

Będą konsekwencje

 

Instytut poinformował też, że "w trybie pilnym wyjaśni tę sytuację i wyciągnie konsekwencje wobec osób, które rozdały materiał".

 

Postępowanie wyjaśniające zapowiedziała też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

"Zleciłam kontrolę w szkole, w której odbywały się zajęcia. Nie ma zgody na relatywizowanie złych zachowań. Napastowanie jest zawsze tym, czym jest, a ubiór nie ma znaczenia dla tolerowania jakichkolwiek złych zachowań" - napisała na Twitterze.

 

 

Autor książki o. Jean-Benoît Casterman jest kapłanem Zgromadzenia Świętego Jana. Spędził ponad 18 lat w Kamerunie. Tam pracował nad edukacją emocjonalną i seksualną, szczególnie w walce z AIDS. Na tej podstawie opracował dokument "Aby odnieść sukces w miłości i życiu seksualnym", którego wydanie sfinansował Bank Światowy.

 

paw/dro/    polsatnews.pl, gazeta.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie