PKN Orlen stał się jedynym akcjonariuszem czeskiego Unipetrolu

Biznes
PKN Orlen stał się jedynym akcjonariuszem czeskiego Unipetrolu
Flickr/Minale Tattersfield

PKN Orlen sfinalizował transakcję zakupu 100 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu. Według koncernu, oznacza to bardziej efektywne wdrażania procesów optymalizacyjnych w ramach Grupy Orlen oraz znaczące wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Unipetrolu w całym regionie.

- Celem wszystkich procesów integracyjnych jest tworzenie podmiotu, który będzie działał znacznie sprawniej jako całość i który wzmocni pozycję na konkurencyjnym rynku - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w poniedziałkowym komunikacie spółki.

 

Według niego, przejęcie Unipetrolu wraz z planowanym przejęciem Grupy Lotos wzmocni Grupę Orlen i pozwoli jej "skuteczniej konkurować na wymagającym europejskim rynku". PKN Orlen stał się udziałowcem Unipetrolu w 2005 r., gdy nabył 62,99 proc. akcji czeskiej spółki.

 

- Jednym ze strategicznych celów jest zwiększenie w części petrochemicznej naszej działalności produkcyjnej, gdzie kluczowym projektem jest obecnie budowa polietylenu PE3 w Litvinovie. Właśnie ta jednostka produkcyjna znacząco wzmocni pozycję Unipetrolu w dynamicznie rozwijającym się segmencie petrochemicznym zarówno w Republice Czeskiej, jak i na poziomie całej Grupy Orlen - dodał prezes PKN Orlen. 


Jak zaznaczył płocki koncern, procedura wykupu akcji Unipetrolu realizowana była zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Czechach - decyzję Walnego Zgromadzenia czeskiej spółki z sierpnia tego roku poprzedziło przekazanie wymaganych dokumentów i uzyskanie zgody Czeskiego Banku Narodowego na przeprowadzenie wykupu akcji przy proponowanej cenie 380 CZK za akcję.

 

Unipetrol "jest największym w Czechach koncernem rafineryjno-petrochemicznym"

PKN Orlen przypomniał, ze Unipetrol "jest największym w Czechach koncernem rafineryjno-petrochemicznym", a w jego skład wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina - ponad 400 stacji oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku.

 

- Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowany jest projekt budowy instalacji polietylenu PE3, który ma na celu umocnienie pozycji Grupy Orlen na chemicznym i petrochemicznym rynku w Europie Środkowej - podkreślił PKN Orlen. Jak wyjaśnił, realizacja projektu w Litvinovie - instalacji o mocy ok. 270 tys. ton na rok, "umożliwi wyższe wykorzystanie instalacji Olefin oraz głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej".

 

- Sprawna realizacja tej inwestycji umożliwi wzmocnienie pozycji Unipetrolu w jednej z najbardziej perspektywicznych branż na świecie - oświadczył PKN Orlen.

 

W czerwcu, gdy Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę na przeprowadzenie przez PKN Orlen wykupu wszystkich akcji Unipetrolu należących do akcjonariuszy mniejszościowych - chodziło o ok. 5,97 proc. akcji czeskiej spółki - koncern informował, że zaoferuje 380 CZK za jedną akcję, czyli łączną cenę 4 mld 114 mln 515 tys. 740 CZK, a nabycie walorów nastąpi w drodze przymusowego wykupu walorów. Według PKN Orlen było to 10 mln 827 tys. 673 akcji Unipetrolu.

 

W lutym PKN Orlen zrealizował płatności na rzecz akcjonariuszy mniejszościowych, którzy odpowiedzieli na ogłoszone w grudniu 2017 r. dobrowolne wezwanie na wykup pakietu akcji Unipetrol - łączna wartość transakcji wyniosła wtedy ok. 3,5 mld zł, a jej efektem było zapewnienie sobie przez płocki koncern 94,03 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

 

Jeszcze w 2016 r. Unipetrol rozpoczął w Chempark Zaluzi w Litvinowie, największym zakładzie chemicznym w Czechach, budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Nowy kompleks, który ma być uruchomiony w 2018 r., będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.

 

Jak zapowiadał wcześniej PKN Orlen, nowa instalacja polietylenu PE3 w zakładach w Litvinowie zastąpi funkcjonującą jednostkę PE1. Jednocześnie nadal działać tam będzie instalacja polietylenu PE2 o mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton rocznie.

 

8,3 mld zł na inwestycje w rozwój segmentu petrochemicznego

 

W czerwcu PKN Orlen ogłosił, że w najbliższych pięciu latach zamierza przeznaczyć na inwestycje w rozwój swego segmentu petrochemicznego 8,3 mld zł. Wśród planowanych przedsięwzięć znalazły się: rozbudowa kompleksu olefin i budowa nowej instalacji fenolu, a także budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku, a we włocławskim Anwilu z grupy płockiego koncernu - budowa kompleksu produkcyjnego pochodnych aromatów.

 

Ogłaszając program inwestycyjny dla segmentu petrochemicznego, PKN Orlen podkreślił, że celem jest wzmocnienie spółki oraz polskiej gospodarki, w tym poprzez podniesienie zdolności eksportowych.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie