Prezydent Duda spotkał się z premierem Izraela. Rozmawiali o współpracy gospodarczej i wojskowej

Świat
Prezydent Duda spotkał się z premierem Izraela. Rozmawiali o współpracy gospodarczej i wojskowej
PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Ich rozmowa dotyczyła relacji dwustronnych, perspektyw współpracy polsko-izraelskiej w zakresie nowoczesnych technologii i w kwestiach wojskowych oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym wojny w Syrii.

Spotkanie prezydenta Dudy i premiera Netanjahu odbyło się w środę przy okazji 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

- Prezydent Duda omówił z premierem Izraela bieżący stan relacji dwustronnych. Premier Netanjahu przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie problemu wojny w Syrii i zagrożeń migracyjnych. Rozmówcy omówili geopolityczne konsekwencje możliwego przebiegu wypadków w regionie - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Obaj przywódcy - relacjonował prezydencki minister - wyrazili nadzieję na pozytywny rozwój współpracy polsko-izraelskiej w zakresie gospodarki, szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii, oraz kontaktów międzyludzkich. - Omówili też potencjalne zakresy kooperacji w kwestiach wojskowych, w tym technologii i sprzętu - dodał Szczerski.

 

Spotkania  w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ

 

We wtorek Duda rozmawiał z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował wtedy, że rozmowa dotyczyła obecnego stanu relacji palestyńsko-izraelskich i przyszłego procesu pokojowego.

 

Wcześniej w środę prezydent Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył prezydent USA Donald Trump. Posiedzenie było poświęcone nierozprzestrzenianiu broni atomowej oraz programowi atomowemu Iranu, zawieszonemu w związku z umową z 2015 r.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie