Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej

Świat
Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej
PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Rozmowa dotyczyła obecnego stanu relacji palestyńsko-izraelskich i przyszłego procesu pokojowego - podał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda spotkał się również z prezydentem Albanii Ilirem Metą.

Spotkanie odbyło się przy okazji 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Prezydent Abbas przedstawił swoje obawy i krytyczną ocenę sytuacji na bliskim Wchodzie, zwracając się do Polski o kontynuowanie polityki wsparcia dla dwupaństwowego rozwiązania jako gwarancji stabilności - poinformował Szczerski.

 

Jak zaznaczył, obaj prezydenci wyrazili też zadowolenie z relacji społecznych między Polakami i Palestyńczykami, w tym z wymiany studentów i współpracy naukowej.

 

Szczerski zapowiadał wcześniej, że przygotowywane jest też spotkanie zarówno z Abbasem, jak i z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

 

Polska w styczniu br. objęła dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Duda w środę weźmie udział w posiedzeniu RB ONZ.

 

Sytuacja w regionie Bałkanów Zachodnich

 

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał, że prezydenci Polski i Albanii rozmawiali w szczególności o perspektywie porozumienia grecko-macedońskiego i zbliżającym się referendum w tej sprawie.

 

- Prezydent Duda wyraził poparcie dla otwarcia euroatlantyckiej perspektywy dla Macedonii w drodze porozumienia z Grecją - poinformował prezydencki minister. Przywódcy rozmawiali też o relacjach Kosowa z Serbią oraz o sytuacji w Bośni i Hercegowinie.

 

- Prezydent Duda pogratulował Albanii rozwoju gospodarczego, który czyni ten kraj miejscem dla polskich inwestorów i turystów - zaznaczył Szczerski. Z kolei, jak relacjonował prezydencki minister, prezydent Albanii zaprosił prezydenta Dudę do odwiedzenia Albanii w przyszłym roku.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie