Abbas przeprasza za swoją wypowiedź o Żydach i Holokauście

Świat
Abbas przeprasza za swoją wypowiedź o Żydach i Holokauście
Reuters

Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przeprosił w piątek za swoje słowa na temat Holokaustu. W poniedziałek Abbas powiedział, że prześladowanie europejskich Żydów było spowodowane ich własnym postępowaniem.

"Jeśli ludzie, szczególnie ci wyznający judaizm, zostali obrażeni przez moją wypowiedź w Palestyńskiej Radzie Narodowej, to ich przepraszam" - napisano w oświadczeniu wydanym przez biuro Abbasa w Ramallah.

 

Palestyński przywódca zaznaczył, że "nie było (jego) zamiarem" urażenie niczyich uczuć i zapewnił o swoim "szacunku wobec judaizmu oraz pozostałych religii monoteistycznych". Abbas potępił również antysemityzm oraz nazwał Holokaust "najbardziej potworną zbrodnią w historii".

 

W poniedziałkowym przemówieniu w Palestyńskiej Radzie Narodowej Abbas powiedział, że wrogie postawy wobec Żydów w Europie były spowodowane ich "społeczną funkcją", w tym lichwą, a nie religią. Dodał, że "z historii wynika, iż nie ma podstaw dla istnienia ojczyzny Żydów".

 

"Słowa Abbasa to szczyt ignorancji"

 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył w środę Abbasa o antysemityzm i negowanie Holokaustu. "Wzywam międzynarodową społeczność do potępienia wyraźnego antysemityzmu Abu Mazena (pseudonim Abbasa) (...)" - napisał na Twitterze Netanjahu. Dodał, że słowa Abbasa to "szczyt ignorancji".

 

W piątek Abbas został ponownie wybrany na szefa komitetu wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

 

83-letni Abbas pełni funkcję przewodniczącego OWP od września 2004 roku. W styczniu 2005 roku polityk ten został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Autonomii Palestyńskiej. 4 stycznia 2013 roku na mocy swego dekretu Abbas zmienił nazwę Autonomii Palestyńskiej na "Państwo Palestyńskie", którego jest obecnie prezydentem.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie