Statek "Aquarius" zawinął do portu na Malcie. Przez pięć dni stał na Morzu Śródziemnym

Świat
Statek "Aquarius" zawinął do portu na Malcie. Przez pięć dni stał na Morzu Śródziemnym
PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA

Statek "Aquarius" ze 141 migrantami na pokładzie zawinął w środę do portu w stolicy Malty La Valletta. W ten sposób zakończył się pieciodniowy postój na morzu tej jednostki, pływającej dla organizacji pozarządowej SOS Meditarranee.

"Aquarius" kilka dni temu na wodach w pobliżu Libii zabrał z dwóch łodzi na swój pokład migrantów, którzy w większości pochodzili z Erytrei i Somalii. Jak informuje agencja AFP wśród 141 uratowanych osób połowa to dzieci.

 

Przyjęcia statku najpierw odmówiły Włochy i Malta. W związku z tym "Aquarius" przez pięć dni stał na Morzu Śródziemnym w oczekiwaniu na informacje o porcie, który zdecyduje się go przyjąć. W tym czasie organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediterranee, których przedstawiciele byli na pokładzie "Aquariusa", zwróciły się do krajów UE o znalezienie "możliwie jak najbliżej" miejsca, gdzie mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów.

 

Ostatecznie w środę pięć krajów - Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć migrantów, dzięki czemu rząd Malty wydał pozwolenie na ich zejście z pokładu statku.

 

W czerwcu ten sam statek z 630 uratowanymi migrantami na pokładzie nie został wpuszczony do żadnego włoskiego portu i wspierany przez włoskie siły morskie dopłynął do Walencji, gdy postanowił go przyjąć nowy rząd Hiszpanii.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie