Kolejna kandydatura PiS na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Kolejna kandydatura PiS na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka
Wikimedia Commons

Nową kandydatką jest dr Agnieszka Maria Dudzińska była wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do niedawna kandydatem PiS na to stanowisko był prof. Marek Kopczyński. Został on zgłoszony po tym, jak wokół Sabiny Zalewskiej (również kandydatki PiS) narosło sporo kontrowersji.

W piątek minął termin zgłaszania kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Poprzednio, przez 10 lat funkcję tę pełnił Marek Michalak.


Sejm już drugi raz podejmie próbę wyboru jego następcy. Kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka upłynęła 27 sierpnia. W głosowaniu 13 września izba nie wskazała żadnego z kandydatów.

 

Kandydatury Ewy Jarosz (którą poparły PO, Nowoczesna i PSL) oraz Pawła Kukiza-Szczucińskiego (popieranego przez Kukiz'15) nie zdobyły wymagającej liczby głosów. Kandydatka PiS Sabina Lucyna Zalewska wycofała się z ubiegania o stanowisko RPD.  

 

Zalewskiej wytknięto, że kwestionowała sens istnienia tego urzędu oraz że dopuszcza bicie dzieci. Jak ustalił "Tygodnik Powszechny" kandydatka na nowego Rzecznika Praw Dziecka miała dopuścić się również plagiatu.


Informację o nowej kandydaturze na stanowisko RPD podała "Gazeta Wyborcza" podając, że informację uzyskała z dwóch niezależnych źródeł. Jest to trzecia kandydatura PiS na to stanowisko. Jeszcze w czwartek kandydatem PiS był prof. Marek Konopczyński specjalista z dziedziny resocjalizacji.


Dr Agnieszka Maria Dudzińska jest socjologiem związanym z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Działała w organizacjach zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym m.in. w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne Dzieci, a w latach 2013-2014 była wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warszawie jej działalność koncentrowała się m.in. na zabieganiu o dobre warunki dla osób z niepełnosprawnościami - mieszkania i szkoły z udogodnieniami dla takich osób.

 

"Gazeta Wyborcza"

las/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie