Sabina Lucyna Zalewska kandydatem PiS na Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Sabina Lucyna Zalewska kandydatem PiS na Rzecznika Praw Dziecka
en.wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY SA 2.0

Na funkcję RPD kandydują także Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński. Kadencja obecnego Rzecznika, Marka Michalaka, upływa 27 sierpnia 2018 r. Jednak zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie pełnił on swoje obowiązki do czasu złożenia ślubowania przez nowego Rzecznika.

Jak podało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, Zalewska jest psychologiem rodziny, pedagogiem społecznym i mediatorem rodzinnym. Aktywnie współpracuje z dziećmi i rodzinami, zajmuje się także wsparciem dzieci wykluczonych. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

 

Kandydatów zgłosiła też opozycja

 

Na funkcję Rzecznika zgłoszono trzy kandydatury. O to stanowisko będą ubiegać się - oprócz Zalewskiej - Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat klubu Kukiz'15.

 

Ewa Jarosz jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W latach 2011-2018 była doradca społecznym Rzecznika Praw Dziecka, a także członkinią Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka. Współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci oraz jednostką "Children at Risk" Rady Państw Nadbałtyckich.

 

Kukiz-Szczuciński jest lekarzem o dwóch specjalizacjach: pediatrii oraz psychiatrii. Jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uczestniczył w wielu misjach humanitarnych.

 

Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Jego kadencja trwa pięć lat. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie