Zmarł najstarszy duchowny Kościoła prawosławnego w Polsce

Polska
Zmarł najstarszy duchowny Kościoła prawosławnego w Polsce
Google Street View

W wieku 92 lat zmarł w czwartek w Białymstoku prawosławny duchowny ks. mitrat Eugeniusz Konachowicz, który był rezydentem Parafii Prawosławnej św. Apostoła Jana Teologa w Białymstoku. Był najstarszym duchownym Kościoła prawosławnego w Polsce.

Ks. Eugeniusz Konachowicz urodził się 20 lutego 1926 r. w Kleszczelach w rodzinie Jana i Anny. Święcenia diakońskie (15 marca 1970) oraz kapłańskie (22 marca 1970) otrzymał w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku z rąk prawosławnego biskupa białostocko-gdańskiego Nikanora (Niesłuchowskiego). Pracę duszpasterską rozpoczął na Białostocczyźnie od stanowiska proboszcza parafii w Jurowlanach w dekanacie sokólskim.

 

W 1971 roku został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jałówce w dekanacie gródeckim i kierował nią przez blisko 33 lata.

 

Powrót z liturgii

 

Od 2004 roku z powodu znacznej utraty wzroku został przeniesiony w stan spoczynku i zamieszkał w Białymstoku. Nadal jednak bardzo często był spowiednikiem duchowieństwa dekanatów gródeckiego i sokólskiego prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, jak też wielu jej wiernych. Od 2018 roku był rezydentem Parafii Prawosławnej św. Apostoła Jana Teologa w Białymstoku.

 

Zmarł na progu wejścia do swojego bloku, wracając ze sprawowanej ostatniej świątecznej liturgii na białostockich Bacieczkach.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie