Zmarł arcybiskup Jeremiasz, autorytet prawosławia, były przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej

Polska
Zmarł arcybiskup Jeremiasz, autorytet prawosławia, były przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej
PAP/Rafał Guz

Prawosławny arcybiskup Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej, wybitny duszpasterz, naukowiec i ekumenista zmarł po długiej chorobie w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Był człowiekiem wielkiego serca - powiedział o zmarłym prymas Polski abp Wojciech Polak.

- Abp Jeremiasz był człowiekiem wielkiego serca i jednym ze współtwórców, razem z abp. Henrykiem Muszyńskim, odnowionych Zjazdów Gnieźnieńskich - powiedział o zmarłym arcybiskupie prawosławnym prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej i wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz zmarł po ciężkiej chorobie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miał 73 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w środę w Warszawie.

 

Oddany dla Zjazdów Gnieźnieńskich

 

- Abp Jeremiasz zawsze jako przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej nie tylko się interesował Zjazdami Gnieźnieńskimi, ale też z całego serca współpracował z nami przy ich organizacji - podkreślił prymas. Dodał, że bardzo gorąco wspomina też jego ostatni pobyt na Zjeździe Gnieźnieńskim w ubiegłym roku, kiedy był już chory i cierpiący, ale zawsze bardzo oddany.

 

Wspominając zmarłego arcybiskupa Jeremiasza, prymas powiedział: - Był on człowiekiem wielkiej wiary. Zawsze kiedy gościłem go w swoim domu prymasowskim w Gnieźnie, to również przychodził razem z nami na modlitwę - stwierdził prymas.

 

- Był dla nas wszystkich takim wielkim przyjacielem i wielkim orędownikiem jedności i współpracy między nami - podkreślił abp Polak.

 

"Budował mosty", "nie stawiał barier"

 

Abp Jeremiasz był człowiekiem budującym mosty i nigdy nie stawiał barier w relacjach z ludźmi - powiedział o zmarłym arcybiskupie prawosławnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

- Jestem głęboko poruszony śmiercią abp. Jeremiasza. Miałem szczęście poznać go osobiście. Abp Jeremiasz był twórcą przekładu Nowego Testamentu i Psalmów, Ewangelii św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Spotykaliśmy się nie tylko w kontekście ekumenicznym, ale również na płaszczyźnie biblijnej. W swojej działalności na rzecz biblistyki był przede wszystkim człowiekiem bardzo solidnym. Dzisiaj możemy cieszyć się z jego dorobku ekumenicznego, biblijnego i duszpasterskiego - podkreślił abp Gądecki.

 

Podkreślił, że abp Jeremiasz pozostanie w jego pamięci jako "człowiek potrafiący nawiązywać z innymi nić braterstwa". - Można było zadzierzgnąć z nim bez żadnego trudu. Nigdy nie stawiał barier w relacjach z ludźmi. Był raczej człowiekiem budującym mosty - powiedział abp Gądecki.

 

W ocenie przewodniczącego KEP, abp Jeremiasz starał się również "zajmować rzeczywistością polityczną, czyli praktycznie bardzo niebezpieczną samą w sobie, ale konieczną z uwagi na to, że to Słowo Boże powinno docierać do każdej przestrzeni". Dodał, że wspomina go jako człowieka "bardzo serdecznego, wybitnego ekumenistę, a jednocześnie posiadającego wielką kulturę osobistą".

 

Pogrzeb na cmentarzu Wolskim w Warszawie


O śmierci prawosławnego duchownego poinformowała w poniedziałek w komunikacie warszawska metropolia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Pożegnanie arcybiskupa Jeremiasza z wiernymi diecezji wrocławsko-szczecińskiej odbędzie się we wtorek w katedrze wrocławskiej przy ul. Św. Mikołaja. Pogrzeb zaplanowano na środę w Warszawie. Zmarły spocznie na cmentarzu wolskim.

 

Jak wynika z komunikatu metropolii, pełnienie obowiązków ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej powierzone zostało biskupowi supraskiemu Grzegorzowi, biskupowi pomocniczemu diecezji białostocko-gdańskiej.

 

Arcybiskup Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się w 1943 r. w Odrynkach w województwie podlaskim. Ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, studiował również na uczelniach w Moskwie i Zurychu. W 1980 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a następnie została kierownikiem katedry Egzegezy Nowego Testamentu na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W latach 1996-2002, a potem 2008-2012, był rektorem tej uczelni.

 

Przyjął imię zakonne Jeremiasz

 

W 1983 r. przyjął śluby mnisze i imię zakonne Jeremiasz. W tym samym roku został najpierw biskupem pomocniczym w diecezji warszawsko-bielskiej (z tytułem biskupa bielskiego), a potem objął wakującą katedrę wrocławsko-szczecińską. W 1997 roku został podniesiony do godności arcybiskupa.

 

W 2001 roku został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), którą kierował do 2016 roku. W tym czasie również współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

Podczas jego prezesury w Radzie Kościoły członkowskie oraz Kościół Rzymskokatolicki podpisały kilka dokumentów dialogu ekumenicznego: "Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia", "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" oraz "Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców".

 

Dzielnica Wzajemnego Szacunku

 

Abp Jeremiasz uczestniczył w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych - Konferencji Kościołów Europejskich, a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975-1991 zasiadał w Komitecie Naczelnym tej Rady.

 

We Wrocławiu przyczynił się do rozwoju projektu zwanego Dzielnicą Wzajemnego Szacunku (lub Dzielnicą Czterech Świątyń), czyli współpracy pomiędzy parafiami: katolicką, luterańską, prawosławną i gminą żydowską.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie