Zarzuty dla konkubiny "Słowika". "Wykonywała polecenia, koordynowała obrót kokainą"

Polska
Zarzuty dla konkubiny "Słowika". "Wykonywała polecenia, koordynowała obrót kokainą"
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Marta M., konkubina Andrzeja Z. ps. "Słowik", usłyszała prokuratorskie zarzuty. Według śledczych miała ona wykonywać dotyczące przestępczej działalności polecenia przebywającego za kratami "Słowika". M. jest podejrzana również o obrót "znaczna ilością" narkotyków.

Martę M. zatrzymali 11 września tego roku funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Szczecinie - poinformowały służby prasowe Prokuratury Krajowej. Prokurator postawił jej zarzuty popełnienia trzech przestępstw.

 

"Podejmowała działania, aby utrudnić postępowanie"

 

Pierwszy dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Według śledczych kobieta m.in. wykonywała polecenia związanego z gangiem pruszkowskim "Słowika", dotyczące przestępczej działalności, koordynowała obrót kokainą w znacznych ilościach i przekazywała członkom grupy informacje o przestępczych działaniach.

 

Prokurator zarzucił jej także, że podejmowała różne działania po to, aby utrudnić postępowanie przygotowawcze prowadzone przez prokuraturę. Chodziło o to, aby "Słowik", Krzysztof O. ps. "Kręcony", Leszek D. ps. "Wańka", Sławomir F., Filip F., Janusz P. ps. "Parasol" oraz Artur R. ps. "Pinokio" uniknęli odpowiedzialności karnej.

 

M. podejrzana jest także o branie udziału w obrocie znaczną ilością kokainy o wadze co najmniej 1,2 kilograma.

 

Na wniosek prokuratury szczeciński sąd rejonowy zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie.

 

71 osób usłyszało zarzuty

 

Dotychczas śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie zarzuty usłyszało 71 osób. Wobec 14 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Wśród podejrzanych jest m.in. "Słowik", który jest tymczasowo aresztowany. Prokurator zarzuca mu popełnienie 13 przestępstw. Dotyczą one m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszeń rozbójniczych, rozbojów, pobić, bezprawnego pozbawienia wolności człowieka, a także przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Z. podejrzany jest także o pranie brudnych pieniędzy.

 

Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza, w której był Z. oraz jego konkubina Marta M., działała co najmniej od sierpnia 2013 r. do września 2018 r. m.in. w Warszawie i we Wrocławiu.

 

Początki sprawy sięgają przełomu stycznia i lutego 2017 r. kiedy zatrzymano 14 osób, w tym kilku członków grupy pruszkowskiej: "Słowika", "Wańkę" i "Parasola". Po odbyciu wieloletnich kar więzienia i opuszczeniu zakładów karnych zajęli się oni popełnianiem przestępstw skarbowych polegających na tzw. oszustwach karuzelowych oraz przestępstw kryminalnych, jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie