"Słowik", "Wańka", "Parasol" znów za kratami. Zatrzymania członków grupy pruszkowskiej

Polska
"Słowik", "Wańka", "Parasol" znów za kratami. Zatrzymania członków grupy pruszkowskiej
Polsat News

Policja zatrzymała 14 osób, w tym kilku członków tzw. grupy pruszkowskiej jak Andrzej Z. pseudonim "Słowik", Leszek D. pseudonim "Wańka" i Janusz P. pseudonim "Parasol". Są podejrzewani o oszustwa związane z podatkiem VAT.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej.

 

Według prokuratury po odbyciu wieloletnich kar pozbawienia wolności i opuszczeniu zakładów karnych, zajęli się oni popełnianiem przestępstw karnych skarbowych polegających na popełnianiu tzw. oszustw karuzelowych oraz popełnianiem typowych przestępstw kryminalnych jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.

 

Oszustwa VAT-owskie

 

W toku jednego ze śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie przeciwko Arturowi S., podejrzanemu między innymi o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ustalono, że funkcjonowała również druga, konkurencyjna wobec grupy Artura S., zorganizowana grupa przestępcza, na czele której stał podejrzany Sebastian W.

 

 Ochroną interesów tej grupy zajmowali się między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej w tym Andrzej Z. pseudonim „Słowik”.

Grupa kierowana przez Sebastiana W. działała pomiędzy sierpniem 2013 roku a styczniem 2017 roku głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.

 

- Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7. Takie zachowania narażały na uszczuplenie należności publicznoprawne w postaci podatku VAT – powiedział prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

 

Członkowie grupy popełniali także przestępstwa polegające na legalizacji korzyści osiągniętych w wyniku popełnionych przestępstw skarbowych. Dopuścili się oni również szeregu typowych przestępstw kryminalnych jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.

 

Zatrzymano 14 podejrzanych

 

- Ustalenia poczynione przez prokuratorów doprowadziły do zatrzymania wczoraj 31 stycznia 14 osób, w tym kilku członków tzw. grupy pruszkowskiej jak Andrzej Z. pseudonim „Słowik”, Leszek D. pseudonim „Wańka” i Janusz P. pseudonim „Parasol” - ujawnił Bogdan Święczkowski, I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy.

 

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zostały im przedstawione zarzuty popełnienia szeregu przestępstw.

 

Dotyczą one brania udziału lub zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pobić, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie