Prezydent powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Polska

Prezydent Andrzej Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie.

- Sędziowie, którzy odebrali dzisiaj akty mianowania, mają 14 dni na stawienie się w SN i oświadczenie o gotowości do pełnienia służby - poinformował w czwartek Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

 

Jak poinformowano do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego powołani zostali: prokurator Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, pracownik naukowy Jan Majchrowski, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Piotr Niedzielak, radca prawny Tomasz Przesławski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Adam Roch, radca prawny Adam Tomczyński, prokurator Prokuratury Krajowej Ryszard Witkowski, prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Wygoda, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Konrad Wytrykowski oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Paweł Zubert.

 

"Słowa krzepiące i mówiące o konieczności reformy"

 

Po zakończeniu uroczystości jeden z sędziów, którzy odebrali powołanie - Tomasz Przesławski - powiedział dziennikarzom, że ocenia ją jako "bardzo wzruszającą". Pytany jakie słowa prezydent skierował do sędziów, odpowiedział: "Takie krzepiące i jednocześnie mówiące o konieczności reformy, głębokiej reformy".

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia były 44 wakaty sędziowskie, w tym 16 w Izbie Dyscyplinarnej. Zgłoszenia nadesłało ok. 200 prawników. Poszczególnymi wnioskami zajmowały się zespoły KRS, po czym Rada wyłoniła kandydatury.

 

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. W odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej wyłoniono 12 kandydatów (4 miejsca pozostały na razie nieobsadzone).

 

Prezydent nie powołał 2 osób

 

Na początku września przewodniczący KRS Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu wniosku prezydentowi Andrzejowi Dudzie o powołanie tych 12 sędziów. Ostatecznie uchwała KRS z kandydaturami wyłonionych osób została wysłana w poniedziałek do prezydenta.

 

Prezydent nie powołał - mimo rekomendacji Rady - dwóch osób: prokuratora Prokuratury Krajowej Jarosława Dusia oraz radcy prawnego Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej.

 

Duś - jak informowała "Gazeta Wyborcza" - "miał kilka zarzutów dyscyplinarnych w tym jeden zakończony wyrokiem"; ponadto Rada zdecydowała się na jego rekomendację mimo braku odpowiedniego stażu pracy.

 

Z kolei Ułaszonek-Kubacka wcześniej wycofała swoją kandydaturę do Sądu Najwyższego po informacjach o skazaniu jej w marcu 2017 r. przez radcowski sąd dyscyplinarny.

 

Michałowski powiedział, że teraz będzie mogła zacząć się organizować Izba Dyscyplinarna SN. - Do czasu wyboru prezesa Izby, sędzia tej Izby najstarszy wiekiem pełni obowiązki jej prezesa - przypomniał. Jak dodał "wygospodarowano tymczasowe pomieszczenia dla nowych sędziów". - Musi jednak jeszcze powstać kancelaria tej Izby, sekretariaty, a sprawy, które dotychczas spłynęły, muszą być rejestrowane - zaznaczył.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie