Migranci z UE wnoszą więcej do budżetu W. Brytanii niż przeciętny Brytyjczyk. Opublikowano raport

Świat
Migranci z UE wnoszą więcej do budżetu W. Brytanii niż przeciętny Brytyjczyk. Opublikowano raport
flickr/Bankenverband/CC BY-ND 2.0

Pracujący migranci z Unii Europejskiej wnoszą rocznie średnio ok. 2,3 tys. funtów więcej do budżetu Wielkiej Brytanii niż przeciętny Brytyjczyk - wynika z raportu organizacji Oxford Economics. Jego autorzy twierdzą, że jeżeli umowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską ws. opuszczenia Wspólnoty będzie się wiązała z redukcją migracji, możliwy jest wzrost podatków.

"Migranci przez całe swoje życie pozostawiają w skarbie państwa ok. 78 tys. funtów więcej niż otrzymują od państwa, np. pod postacią usług publicznych i innych świadczeń. Dla porównania, bilans udziałów Brytyjczyka równy jest zeru" - pisze "Independent" powołując się na raport. 

 

Zdaniem Oxford Economics, "wartość" obywateli Unii Europejskiej w gospodarce Wielkiej Brytanii odpowiada 5 proc. stawki podatku dochodowego.

 

"Migranci wnoszą do skarbu państwa więcej niż z niego pobierają"


- W kwestii finansów publicznych, migranci przybywający z krajów Unii Europejskiej wnoszą do skarbu państwa więcej niż pobierają z budżetu, co ma wpływ na niższe obciążenie innych płatników - mówi Ian Mulheirn z zespołu przeprowadzającego badanie.


- Co więcej, ten trend utrzymuje się przez całe ich życie. Większość przybywających na Wyspy migrantów jest wykształcona i opuszcza je zanim zacznie obciążać skarb państwa. Jeżeli umowa pomiędzy W. Brytanią a UE będzie związana z obniżeniem migracji, ta analiza sugeruje, że konieczne będzie obciążenie obywateli wyższymi podatkami - dodał.

 

Obawy związane z imigracją miały zadecydować o wyniku referendum 

 

Obawy związane z imigracją były jednym z głównych czynników, które w referendum z 2016 roku przesądziły o zwycięstwie zwolenników wystąpienia z UE. Premier Theresa May obiecała, że po wyjściu z UE Wielka Brytania nie będzie objęta swobodnym przepływem osób, ale jak do tej pory nie przedstawiła szczegółów na temat tego, jak miałby wyglądać system migracyjny.

 

Do momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pozostało niewiele ponad sześć miesięcy, tymczasem Londyn i Bruksela nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie warunków wystąpienia i przyszłych relacji. Jeśli takie porozumienie zostanie osiągnięte, w okresie przejściowym do końca 2020 roku obywatele państw UE będą mogli osiedlać się, mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii (oraz obywatele brytyjscy w UE) na takich samych zasadach jak obecnie.

 

Niezależnie od ewentualnych przyszłych ograniczeń, migracja netto obywateli UE do Wielkiej Brytanii od czasu referendum już zaczęła spadać, osiągając w ostatnim roku podatkowym - od kwietnia 2017 do marca 2018 roku - najniższy poziom od sześciu lat.

 

Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku


Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym, dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

W negocjacjach z Brukselą nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie warunków wyjścia i przyszłych relacji. Głównym punktem spornym pozostaje kwestia granicy z Irlandią.

 

PAP, "Independent", polsatnews.pl

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie