Mamuty mogą powrócić już za 10 lat. Rosyjscy naukowcy planują je sklonować

Technologie
Mamuty mogą powrócić już za 10 lat. Rosyjscy naukowcy planują je sklonować
Flickr/Raita Futo/Khabarovsk Regional Museum

- Według mnie klonowanie mamutów włochatych nastąpi w ciągu następnej dekady - powiedział szef obiektu naukowego w rosyjskim Jakucku Aisen Nikolaev, po tym jak burmistrz miasta dał naukowcom zgodę na próbę sklonowania tych wymarłych kilka tysięcy lat przed naszą erą zwierząt. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą one żyły w rezerwacje przypominającym znany z filmu Spielberga park jurajski.

Szczegóły planu klonowania mamutów włochatych przedstawiono w trakcie Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku. Nikolaev przypomniał, że kiedy w 2014 roku pierwszy raz zaproponował projekt stworzenia "Parku Epoka lodowcowa z mamutami", wszyscy się śmiali.

 

- Teraz nikt się nie śmieje. Dzisiaj technologia rozwija się w wybuchowym tempie, a to, co wczoraj wydawało się naukową niedorzecznością, dzisiaj jest dla naukowców całkowicie jasne. Wierzę, że cuda są możliwe - powiedział Nikolaev.

 

DNA z pozostałości mamuta

 

Międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z Rosji, Korei Południowej i Japonii, planuje pobrać do klonowania DNA z pozostałości mamuta znalezionego w wiecznej zmarzlinie. M

 

amuty prawdopodobnie urodziłaby "matki surogatki słoni". Jeśli klonowanie się powiedzie, zwierzęta mogłyby osiągnąć 11 stóp wysokości (około 3,3 m). 

 

 

www.express.co.uk

 

 

 

 

 

 

mos/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie