Pierwsze sklonowane małpy przyszły na świat w Chinach. "Krok w stronę sklonowania człowieka"

Technologie

Naukowcy z Instytutu Neurobiologii Chińskiej Akademii Nauk po raz pierwszy z sukcesem sklonowali makaki. To także pierwszy raz, gdy po zastosowaniu metody somatycznego transferu jąder na świat przyszły ssaki z rzędu naczelnych. Według naukowców, sklonowanie człowieka w podobny sposób jest coraz bardziej prawdopodobne. Małpki mają służyć ludziom m.in. do badań medycznych.

Małpki Zhong Zhong i Hua Hua urodziły się osiem i sześć tygodni temu. Są karmione butelką i rozwijają się prawidłowo.

 

Naukowcy nie ukrywają, że zwierzęta będą wykorzystywane do badań - m.in. testowania leków. Gdyby nie były identyczne, zmienność genetyczna mogłaby zakłócać powodzenie takich prób.

 

Według zepsołu z Chińskiej Akademii Nauk sklonowanie człowieka w podobny sposób jest coraz bardziej prawdopodobne, ale nie oznacza, że zespół nad tym pracuje.

 

- Ludzie to naczelni, więc bariera techniczna została przekroczona - powiedział nadzorujący przedsięwzięcie w Chińskiej Akademii Nauk. – A przekroczyliśmy ją po to, żeby powstały modele zwierzęce, które przydadzą się ludziom i ich zdrowiu. Nie chcemy stosować tej metody w celu klonowania ludzi - zapewnił.

 

Metoda klonowania

 

Makaki sklonowano w taki sam sposób jak owcę Dolly.

 

Z komórki pobranej od małpy wydobyto jądro. Umieszczono je w pustej komórce jajowej, z której usunięto jej materiał genetyczny. Stosując impulsy elektryczne naukowcy pobudzali komórkę do podziałów i wzrostu - tak jak w zapłodnionej komórce jajowej. Później embrion przeniesiono do macicy matki zastępczej.  

 

Do tej pory liczne próby sklonowania naczelnych zawodziły. Żeby Zhong Zhong i Hua Hua przyszły na świat, wykorzystano 127 jajeczek. Naukowcy "wyłączali" i "włączali" geny, które miały znaczenie dla rozwoju płodów.

 

Metoda jest bardzo ryzykowna i nie wiadomo, czy w kolejnych latach małpki będą zdrowe.

 

Eksperymenty w służbie człowieka

 

- To na pewno nie jest krok w stronę klonowania ludzi i byłaby to bardzo nierozsądna próba - powiedział agencji Reuters ekspert z instytutu genetyki w Londynie, niezwiązany z badaniem.

 

Ludzkie komórki macierzyste sklonowano już kilka lat temu. W Stanach Zjednoczonych wyhodowano wówczas blastocystę, która odpowiadała pięciodniowemu embrionowi ludzkiemu, ale nie było to wystarczające do sklonowania człowieka. Według genetyków eksperymenty nie muszą prowadzić do klonowania ludzi, ale pozyskiwania komórek i organów do przeszczepów.

 

Reuters, polsatnews.pl

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie