PGE Polska Grupa Energetyczna dostała kredyt na 4,1 mld zł. Udzieliło go konsorcjum czterech banków

Polska
PGE Polska Grupa Energetyczna dostała kredyt na 4,1 mld zł. Udzieliło go konsorcjum czterech banków
Polsat News

- Realizowany program inwestycyjny na lata 2016-2020 o wartości 34 mld zł wymagał również zewnętrznego finansowania - mówi prezes PGE Henryk Baranowski. Grupa podpisała z międzynarodowym konsorcjum czterech banków umowę kredytową o łącznej wysokość 4,1 mld zł. Środki mają zostać przeznaczone m.in. finansowanie inwestycji i refinansowanie zobowiązań finansowych - poinformowała PGE w komunikacie.

Spółka wyjaśniła, że środki z kredytu trafią m.in. na finansowanie "ambitnego programu inwestycyjnego" Grupy PGE zaplanowanego na lata 2016-2020. Obejmuje on rozwój i modernizacje aktywów wytwórczych, ciepłowniczych oraz dystrybucyjnych. Pieniądze zostaną wykorzystane też do refinansowania zobowiązań finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej i spółek z Grupy.

Poinformowano, że w konsorcjum banków, które udzieli spółce kredytu, znalazły się: Santander Bank Polska S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Intesa Sanpaolo S.p.A. oraz MUFG Bank (Europe) N.V.

- Grupę PGE nadal stać na finansowanie swoich wydatków w istotnej części z działalności bieżącej, czyli przychodów ze sprzedaży o relatywnie stabilnej strukturze - zapewnił cytowany w komunikacie spółki prezes PGE Henryk Baranowski.

 

Program inwestycyjny na lata 2016-2020 o wartości 34 mld

- Aktualnie realizowany program inwestycyjny na lata 2016-2020 o wartości 34 mld zł wymagał jednak również zewnętrznego finansowania. Dzisiejsza umowa kredytowa z międzynarodowym konsorcjum banków, a także szereg innych projektów zainicjowanych na polskim rynku finansowym, pokazują, że Grupa PGE postrzegana jest jako wiarygodny i solidny partner - dodał.

Wiceprezes ds. finansowych w PGE Emil Wojtowicz tłumaczy, że celem firmy jest budowanie i utrzymanie zadłużenia o zróżnicowanej strukturze pozwalającej na elastyczne zarządzanie kosztem finansowania i - według niego - to się udaje.

- Pozyskujemy finansowanie w postaci kredytów w bankach komercyjnych oraz programów obligacyjnych, kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredytów z instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jak również w formie finansowania preferencyjnego - poinformował Wojtowicz.

 

Priorytety to koszt finansowania i terminy płatności 


Zapewnił, że dobierając instrumenty finansowe spółka kieruje się warunkami rynkowymi, w szczególności ceną, płynnością i terminami płatności. - Priorytetem dla nas jest oczywiście koszt finansowania, ale również potrzebne są atrakcyjne terminy płatności - zaznaczył.

Wiceprezes PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Jakub Papierski podkreślił, że współpraca z PGE to kolejna umowa, w której bank ten wraz z konsorcjum banków wspiera rozwój polskiej energetyki. Wskazał, że bank ten, jako największy krajowy bank dla korporacji i biznesu, wspiera znaczące dla polskiej gospodarki przedsięwzięcia inwestycyjne.

W komunikacie napisano, że Grupa PGE realizuje inwestycje w segmencie dystrybucji, prowadzi także liczne projekty modernizacyjne, które przyczynią się m.in. do zmniejszenia emisyjności jej jednostek wytwórczych. PGE inwestuje również w efektywne aktywa kogeneracyjne - w 2017 r. oddano do użytku blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów, finalizowane są również prace w Elektrociepłowni Rzeszów, gdzie powstaje Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Grupa przygotowuje się także do wybudowania ponad 1000 MW nowych mocy w gazie.

 

PAP

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie