Repolonizacja sektora energetycznego. PGE kupuje elektrociepłownie od Francuzów

Biznes
Repolonizacja sektora energetycznego. PGE kupuje elektrociepłownie od Francuzów
Zdj. ilustracyjne, Wikipedia.com/Charlie89

Polska Grupa Energetyczna przejmie elektrociepłownie należące do tej pory do francuskiej EDF, a działające w naszym kraju - informuje w swym sobotnio-niedzielnym wydaniu "Nasz Dziennik".

"Z sukcesem zakończono rozmowy w sprawie powrotu w polskie ręce kolejnych aktywów. Kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna odkupi aktywa należące do tej pory do EDF Polska" - czytamy w artykule. Dziennik podkreśla, że "większość udziałów w EDF należy do francuskiego państwa".

 

Przejęte będą m.in. elektrociepłownie i sieci ciepłownicze w polskich aglomeracjach. W ocenie ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, którego wypowiedź cytuje "Nasz Dziennik", transakcja "jest korzystna dla całego sektora elektroenergetycznego. Wpłynie zarówno na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i na pewność dostaw do końcowych odbiorców".

 

Transakcja za 4,5 mld zł

 

Umowa w sprawie przejęcia ma charakter warunkowy: zgodę musi wydać m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów; zgodę na zbycie aktywów musi też uzyskać we Francji spółka EDF.

 

Wartość całej transakcji sięga 4,5 mld zł. Umowa dotyczy przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną elektrociepłowni w Gdyni, Gdańsku, Krakowie i Toruniu, sieci ciepłowniczej w Toruniu, elektrowni Rybnik oraz notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Kogeneracja - podsumowuje "Nasz Dziennik".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie