KRS zajmie się wnioskiem ws. wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska

- Wniosek ws. poszerzenia obrad KRS o formalne wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zyskał akceptację członków obecnych na posiedzeniu Rady - poinformował polsatnews.pl rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera. W poniedziałek ENCJ podjęła decyzję o zwieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji

Autorem wniosku jest sędzia Jarosław Dudzicz. Sędzia Mitera poinformował, że wniosek będzie obradowany i głosowany w czwartek, lub w piątek.

 

W poszerzeniu obrad, jako pierwsze poinformowało radio RMF FM.

 

 

"ENCJ wyraziła zaniepokojenie"

 

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji. Jak przekazał sędzia Mazur, za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się.

 

"Warunkiem członkostwa jest to, że instytucje są niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz ponoszą ostateczną odpowiedzialność za wsparcie sądownictwa w niezależnym dostępie do wymiaru sprawiedliwości" - napisała ENCJ.

 

"ENCJ wyraziła zaniepokojenie, że w wyniku ostatnich reform w Polsce KRS nie spełnia już tego wymogu" - brzmi oświadczenie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

 

Mazur: przyjęto pojednawczy kurs

 

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur w rozmowie z Polsat News przyznał, że decyzja ENCJ jest "nieco smutna, ale nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem". - Te kontakty, rozmowa i korespondencja prowadzona z Radą Wykonawczą ENCJ wyraźnie zmierzała w tym kierunku, że będzie zastosowana jakaś sankcja wobec naszej KRS. Ostatecznie okazało się, że sankcja polega na zawieszeniu, a nie na wykluczeniu, czyli na jedynej sankcji przewidzianej przez statut ENCJ - dodał sędzia.

 

Przewodniczący KRS stwierdził, że "przyjęto kurs bardziej pojednawczy, stąd zawieszenie, a nie wykluczenie".

 

- Zawieszenie jest bezterminowe. Jest to środek, który ma charakter tymczasowy - wyjaśnił. Jak dodał, w tej sytuacji możliwe są dwa scenariusze: wykluczenie polskiej KRS lub przywrócenie w charakterze pełnoprawnego członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. 

 

polsatnews.pl, Polsat News, PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze