"Dwóch panów po przejściach". Ewa Kopacz o spotkaniu Duda-Trump

Polska

- Te rozmowy będą trochę naznaczone. Dwóch panów po przejściach - stwierdziła w programie "Graffiti" w Polsat News wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz. Była premier w programie Piotra Witwickiego podkreśliła, że spotkanie pomiędzy Andrzejem Dudą, a Donaldem Trumpem nie przyniesie konkretów.

Wiceprzewodznicząca PO była pytana o wizytę prezydenta Polski w Białym Domu, która rozpocznie się we wtorek po godz. 18 czasu polskiego. Rozmowy z prezydentem Trumpem mają dotyczyć m.in. gazociągu Nord Stream 2.

 

"Chciałabym, żeby rozmowa zakończyła się konkretem"

 

Kopacz zaznaczyła, że w przypadku tego spotkania na konkrety "nie ma co liczyć", ale "dobrze, że się odbędzie".

 

- Andrzej Duda nie ma dobrej sytuacji w Polsce, przez część obywateli jest źle oceniany, jako ten, który łamie konstytucję. O Trumpie wyszła książka i nie wiadomo, jaki będzie wynik republikanów (w nadchodzących wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych - red.) - mówiła Kopacz na antenie Polsat News.

 

Była premier dodała, że Trump nie ma instrumentów, które pozwolą zahamować budowę Nord Stream 2 lub znieść wizy do USA - Chciałabym, żeby ta rozmowa zakończyła się konkretem - podsumowała polityk PO.

 

100 głosów za zawieszeniem KRS

 

Kopacz odniosła się również do zawiesznia KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa ENCJ. Członkowie ENCJ podjęli w poniedziałek decyzję o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie. Jak przekazał przewodniczący KRS Leszek Mazur, za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się.

 

"ENCJ wyraziła zaniepokojenie, że w wyniku ostatnich reform w Polsce KRS nie spełnia już tego wymogu. W efekcie w czerwcu 2018 r. doszło do wizyty (przedstawicieli ENCJ) w Polsce w celu zbadania sprawy. Jednak obawy nadal pozostały, a Rada zaproponowała zawieszenie członkostwa KRS (w ENCJ). KRS uczestniczyła w posiedzeniu i wyraziła swoje stanowisko. Walne Zgromadzenie rozpatrzyło wniosek i podjęło uchwałę o zawieszeniu członkostwa KRS" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej ENCJ.

 

"To kolejna instytucja, w której jesteśmy źle traktowani"

 

- To jest smutne, bo to kolejna instytucja, w której jesteśmy źle traktowani tzn. - tak, jak na to zasługujemy. To co sie dzieje się w KRS, te skandaliczne wybory sędziów SN pokazują, że KRS jest uzależniona polityczne - powiedziała Kopacz. Jak dodała "jeśli chodzi o stanie na straży niezawisłości sędziów to KRS niestety nie spełnia swojej roli"

 

- Trudno się dziwić, że instytucje europejskie reagują na dzisiejszą sytuację - zaznaczyła była premier.

 

- Nie wiem, czy wszystko co działo się w państwowych instytucjach przez ostatnie lata będzie można odwrócić tylko jednym aktem prawnym. To będzie mnóstwo roboty - podsumowała.

 

polsatnews.pl, Polsat News, PAP

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie