Spotkanie Trump-Duda w Białym Domu. W planach rozmowa w "cztery oczy" i spotkanie par prezydenckich

Polska

Głównymi punktami wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu ma być rozmowa "w cztery oczy" z Donaldem Trumpem, spotkanie obu par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa prezydentów. Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda podczas wizyty będzie rozmawiał również z wiceprezydentem Mikem Pencem.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą swoją pierwszą, oficjalną wizytę w Białym Domu we wtorek

 

"Szczyt" w Białym Domu

 

Szczerski nazwał to spotkanie "szczytem polsko-amerykańskim w Białym Domu". Jak wyjaśnił, po rozmowie w "cztery oczy" prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA. Ze strony amerykańskiej uczestniczyć będą w nim m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

 

- Będzie to więc bardzo duża delegacja amerykańska na najwyższym szczeblu, nie tylko prezydent, ale i wiceprezydent USA będzie rozmówcą prezydenta Andrzeja Dudu w Białym Domu - mówił Szczerski. 

 

Wcześniej szef gabinetu prezydenta zapowiedział, że efektem wizyty prezydenta w USA może być "bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym".

 

Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Karczewski: możliwa rozmowa o Nord Stream 2

 

Pytany o wizytę w USA marszałek Senatu Stanisław Karczewski, stwierdził,  że prezydenci poruszą m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2.

 

Jak ocenił, dla Polski i Ukrainy ten gazociąg to "bardzo złe" i "bardzo groźne" rozwiązanie. - Dywersyfikacja dostaw energii, dostaw gazu jest dla nas bardzo ważna i na ten temat będzie pan prezydent rozmawiał - dodał.

 

- Cieszę się, że te rozmowy będą się odbywały, bo to rozmowy na najwyższym szczeblu, które rokują bardzo dobrą, silną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział marszałek Senatu w rozmowie z telewizją wPolce.pl.

 

Zdaniem Karczewskiego, ze strony prezydenta Trumpa może dojść do "twardego i dobrego stanowiska" ws. Nord Stream 2. Zastrzegł przy tym, że nie brał udziału w rozmowach eksperckich i nie wie, jak przebiegały. - Teraz będą rozmowy już głów państw. Mam nadzieję, że zapadną dobre, korzystne dla Polski (deklarację), czy podpisane umowy, to już zobaczymy - podkreślił.

 

 

Przyjęcie w ambasadzie

 

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery.

 

Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

PAP

 

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie