Skażona woda w Ostrowie Wielkopolskim. Podtrzymano zakaz kąpieli do odwołania

Polska
Skażona woda w Ostrowie Wielkopolskim. Podtrzymano zakaz kąpieli do odwołania
Wiki Commons/CC BY-SA 3.0

Bakterie e-coli wykryto w próbkach wody pobranych ze zbiornika Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wlkp. 19 lipca. Po ponownych badaniach w czwartek miejscowy sanepid przedłużył bezwzględny zakaz kąpieli do odwołania.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Andrzej Biliński poinformował w czwartek, że pierwsze próbki wody z kąpieliska, pobrane 19 lipca, wykazały 500-krotne przekroczenie dopuszczalnej wartości bakterii e-coli. Wydany wtedy zakaz kąpieli obowiązywał do 26 lipca.

 

"Wyniki wykazują poprawę"

 

- Dzisiejsze wyniki wykazują poprawę w stosunku do pierwotnych badań wody, ale ciągle występuje przekroczenie i nie można się kąpać do odwołania zakazu - oświadczył w czwartek Andrzej Biliński.

 

Zwiększona ilość bakterii e-coli w wodzie - jak poinformował dyrektor ostrowskiego sanepidu - grozi zatruciem pokarmowym, komplikacjami gastrycznymi i zmianami zapalnymi skóry.

 

Kolejne badanie wody z kąpieliska zaplanowano na piątek.

 

W pozostałych akwenach w powiecie ostrowskim - "Kąpielka" w Pogrzybowie (gm. Raszków) i "Lido" w Antoninie (gm. Przygodzice) - można się kąpać.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie