O niemal połowę zmalały wpływy z mandatów. To efekt protestu policjantów

Polska
O niemal połowę zmalały wpływy z mandatów. To efekt protestu policjantów
Polsat News

25 348 409 zł wpłynęło do budżetu w sierpniu z tytułu grzywien nakładanych w formie mandatu karnego - wynika z danych, do których dotarło Radio ZET. W ubiegłym roku w analogicznym okresie było to 50 237 578 zł. Spadek ma związek m.in. z protestem policjantów, którzy od lipca dają więcej pouczeń, a rzadziej karzą mandatami.

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Od tego dnia funkcjonariusze unikają wystawiania mandatów, zamiast tego stosują pouczenia.


16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.


Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, dojdzie do protestów.


Rozszerzenie protestu


Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedział też zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślił żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.


Pod koniec sierpnia Zarząd Główny NSZZ Policjantów uznał, że ponieważ MSWiA nie spełniło postulatów służb mundurowych, rozszerzy protest o elementy strajku włoskiego.


Na 2 października związkowcy zapowiadają manifestację w Warszawie.

 

Radio ZET, PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie