Kolejny etap strajku służb mundurowych. Związkowcy zapowiadają drobiazgowe kontrole na granicach

Polska
Kolejny etap strajku służb mundurowych. Związkowcy zapowiadają drobiazgowe kontrole na granicach
zdj. ilustracyjne/Straż Graniczna

- Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach. Związkowcy koniec protestu uzależniają od postawy MSWiA.

O przejściu w kolejną fazę protestu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych poinformowała po spotkaniu przedstawicieli organizacji związkowych Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Celnej i Służby Więziennej.

 

Powodem decyzji jest "niezrozumiały dla strony związkowej brak porozumienia w sprawie postulatów złożonych stronie ministerialnej" - podkreślił przewodniczący FZZSM oraz NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

 

- Policjanci zawsze działali zgodnie z prawem, niemniej jednak nigdy żaden przepis nie jest tak precyzyjny, nie określa wszystkiego do końca i zawsze działaliśmy także pod mierniki i statystyki. W tej chwili policjanci będą wykonywać swoje czynności zgodnie z algorytmem, zgodnie z rozporządzeniami - powiedział, odnosząc się do wprowadzenia elementów protestu włoskiego Jankowski.

 

Ostrzeżenia m.in. dla przewoźników

 

Jak zaznaczono w wydanym po spotkaniu komunikacie, szczególnie uciążliwy okazać się może protest funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej. FZZSM zapowiedziała skierowanie ostrzeżeń dotyczących utrudnień m.in. do zarządów portów lotniczych, zrzeszeń przewoźników oraz do ministerstwa infrastruktury.

 

- Przygotowujemy się do podjęcia działań protestacyjnych na przejściach. Mają one polegać na skrupulatnym, bardzo drobiazgowym sprawdzaniu dokumentów uprawniających do przekraczania granicy oraz środków transportu - potwierdził w sobotę przewodniczący ZG NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Marcin Kolasa.

 

Kolasa zaznaczył, że działania będą prowadzone zarówno na przejściach drogowych jak i lotniczych, zaś decyzję o terminie ich wprowadzenia uzależnił "od efektów rozmów z MSWiA". Przyznał jednocześnie, że drobiazgowe i skrupulatne kontrole mogą spowodować wydłużenie kolejek na przejściach granicznych. "Zachęcamy MSWiA do zintensyfikowania działań w zakresie podpisania porozumienia" - dodał Kolasa.

 

FZZSM podjęła także decyzję, że zwróci się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o wyznaczenie pilnego spotkania. 

 

MSWiA zapewniało wielokrotnie że resort jest otwarty na rozmowy ze związkowcami. Minister Joachim Brudziński zapewniał także, że "wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy".

 

Postulat podwyżek i poprzedniego systemu emerytalnego

 

Protest policjantów trwa od 10 lipca, od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

 

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55. rok życia.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie