Ziobro powołał zespół doradczy ds. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i asesorów

Polska
Ziobro powołał zespół doradczy ds. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i asesorów
PAP/Marcin Kmieciński

Szef MS Zbigniew Ziobro powołał zespół doradczy, który ma się zajmować postępowaniami dyscyplinarnymi sędziów i asesorów sądowych; zespół nie będzie się zajmował pojedynczymi przypadkami, ale optymalizacją systemu - zapewnił wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący zespołu Łukasz Piebiak.

Chodzi o opublikowane w piątek na stronie resortu zarządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie powołania "zespołu do spraw czynności ministra sprawiedliwości podejmowanych w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych".

 

W dokumencie wskazano, że zespół ten ma być organem pomocniczym ministra sprawiedliwości, a w jego skład wchodzić mają sędziowie: wiceszef MS Łukasz Piebiak (jako jego przewodniczący), dyrektor Departamentu Nadzoru Administracyjnego w MS Paweł Zwolak, naczelnik wydziału ds. Odpowiedzialności Dyscyplinarnej Sędziów w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS Dariusz Kupczak.

 

Ponadto w zespole znaleźli się członek Komisji ds. Odpowiedzialności Dyscyplinarnej Sędziów i Asesorów Sądowych KRS sędzia Jarosław Dudzicz, dyrektor wydziału prawnego w Biurze Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Tomasz Szmydt, a także rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab, jego dwóch zastępców - sędzia Michał Lasota i sędzia Przemysław Radzik oraz prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach sędzia Arkadiusz Cichocki.

 

Zespół nie będzie zajmował się konkretnymi sędziami

 

Przewodniczący zespołu, wiceszef MS Łukasz Piebiak wskazał, że gremium to będzie zajmować się działalnością doradczą dla ministra sprawiedliwości, który odpowiada za wymiar sprawiedliwości w Polsce, w tym za sądownictwo dyscyplinarne.

 

- Jesteśmy obecnie w obliczu poważnych przeobrażeń wymiaru sprawiedliwości, także głębokiej reformy zasad i systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej wszystkich zawodów prawniczych, w tym sędziów i asesorów sądowych. Chodzi nam o to, aby na bieżąco, w gronie sędziowskim, obserwować jak działa system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i asesorów sądowych, czy jest on optymalny czy może należałoby go jakoś usprawnić, poprawić jego funkcjonowanie, aby ten system spełniał oczekiwania społeczne - tłumaczył.

 

Piebiak zaznaczył jednocześnie, że zespół nie będzie się zajmował pojedynczymi przypadkami dyscyplinarnymi czy konkretnymi sędziami. "Nie będzie to zespół, który będzie poszukiwał haków na niewygodnych sędziów, jak informują niektóre media - to jest jakiś nonsens. Zespół będzie prowadził systemową pracę mającą na celu optymalizację systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej" - zapowiedział.

 

- Chodzi o to, aby od czasu do czasu spotkać się, porozmawiać czy nie ma jakichś przepisów czy praktyk, które przeszkadzają w sprawnym funkcjonowaniu systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy system jest optymalny, czy nie ma problemów wynikających z jego funkcjonowania i ewentualnie ma proponować ministrowi sprawiedliwości rozwiązania zaradcze, np. o charakterze legislacyjnym - mówił Piebiak.

 

PAP

mos/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!