Kard. Ouellet: Kościół katolicki poważnie podchodzi do problemu pedofilii

Polska
Kard. Ouellet: Kościół katolicki poważnie podchodzi do problemu pedofilii
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet z Watykanu jest jednym z gości trwającego od czwartku w Poznaniu zgromadzenia Rady Konferencji Episkopatów Europy. W trakcie konferencji prasowej zapewnił, że Kościół katolicki poważnie podchodzi do problemu pedofilii. Jak mówił, Kościół musi się jednak zatroszczyć o to, by w przeciwdziałaniu pedofilii robić jeszcze więcej.

 

W sobotę na konferencji prasowej odbywającej się w trakcie zgromadzenia, kard. Ouellet pytany był o niedawny skandal związany z ujawnieniem przestępstw o charakterze pedofilskim w Kościele katolickim, a także o to jak Kościół będzie się starał odbudować swoje zaufanie w społeczeństwie.

 

- Na pewno te ostatnie doniesienia prasowe sprawiają, że świadomość powagi tego zjawiska narasta, również w łonie samego Kościoła, który coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, jak poważny jest to problem - mówił hierarcha.

 

- Trzeba jednak zaznaczyć, że te doniesienia, które w tej chwili wychodzą na jaw, to są zjawiska, które miały miejsce na przestrzeni wielu lat. To, że one w tej chwili jakby masowo są ujawniane powoduje, że mamy takie wrażenie, że nic z tym do tej pory nie było robione. To nie jest prawda, ponieważ dotychczas robiono sporo. Jakkolwiek Kościół musi zatroszczyć się o to, by robić jeszcze więcej- podkreślił.

 

Większa ostrożność w wyborze kapłanów na funkcje biskupów

 

Kardynał zaznaczył, że Kościół katolicki musi przede wszystkim zwrócić większą uwagę na formację kapłanów, a także "w sposób bardziej przezorny, ostrożny wybierać kapłanów na funkcje biskupów". - Należy także na pewno podnieść, zwiększyć w formacji księży rolę i udział kobiet; w nauczaniu, rozeznawaniu powołania, w badaniu własnej uczuciowości - dodał.

 

Hierarcha odnosząc się do mającego się odbyć w lutym szczytu z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata na temat pedofil w Kościele podkreślił, że ma nadzieję, że "spotkanie w Rzymie zostanie wykorzystane żeby naświetlić temat z bardzo szerokiej, ogólnoświatowej perspektywy".

 

Kardynał wskazał, że problem pedofilii jest "problemem uniwersalnym - dotyczy człowieka, jako istoty uniwersalnej". - Kościół katolicki jest w tej chwili w centrum uwagi, ale pamiętajmy, że to nie jest problem wyłącznie duchowieństwa - mówił. Dodał, że "być może ta pogłębiona, szeroka refleksja ze strony duchowieństwa będzie też przyczynkiem do takiego szerszego spojrzenia na ten temat nie tylko w perspektywie Kościoła".

 

"Kryzys pedofilski, jest przejawem głębszego kryzysu w Kościele"

 

Kardynał odniósł się również do kwestii ochrony dzieci i reagowania na ujawnione przypadki pedofilii w Kościele. - To jest coś, co już jest realizowane, ale jesteśmy dopiero na początku procesu wdrażania. Będziemy potrzebowali wypracować kryteria, skoordynować wszystko byśmy mieli też pewność, że jest zgodność w różnych wymiarach, między różnymi instytucjami, by one pracowały w jednym kierunku i na bazie jednych parametrów. Myślę, że te ostatnie wydarzenia sprawią, że przyśpieszymy wdrażanie tych wytycznych i mam nadzieję, że uda się wypracować coś bardziej skutecznego - powiedział.

 

Duchowny wskazał również, że tzw. kryzys pedofilski, jest przejawem głębszego kryzysu w Kościele.

 

- Rzeczywiście przeżywamy kryzys w życiu Kościoła; kryzys na poziomie przywództwa ze strony biskupów, w pewnym stopniu także buntu. Jest to temat bardzo poważny, z którym należy się uporać w sposób duchowy, nie tylko polityczny - zaznaczył.

 

- Myślę, że np. te bezpośrednie ataki na Ojca Świętego, to jest bardzo zły przykład i bardzo duże "przestępstwo" i to nie jest pozytywna ocena (biskupów), ponieważ te ich ostatnie ataki są też niesprawiedliwe. Mamy nadzieje, że ze strony biskupów - i to było częścią mojego przemówienia skierowanego do nich w ramach CCEE - powinniśmy wyrazić solidarność z Ojcem Świętym. Jest to warunek podstawowy solidarności między nami biskupami, byśmy realizowali misję Kościoła. Cieszę się, że jest coś w tym względzie przygotowywane przez CCEE, aby wyrazić solidarność wobec Ojca Świętego" - powiedział.

 

Wspomaganie kultury solidarności, opartej na trwałych wartościach chrześcijańskich

 

Odnosząc się do tematu przewodniego Zgromadzenia, czyli kwestii solidarności w Europie, hierarcha wskazał, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest by "wspomagać kulturę solidarności, kulturę wolontariatu, opartą na trwałych wartościach chrześcijańskich, na chrześcijańskich podstawach". - Jako chrześcijanie powinniśmy te wartości rozwijać i być takim światłem, które będzie niosło przesłanie miłości bliźniego, żywego, doświadczonego wzajemnie braterstwa - to jest misja naszego Kościoła - mówił.

 

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) trwa w Poznaniu od czwartku. Do stolicy Wielkopolski zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów Europy. Gospodarzem spotkania jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE. W sobotę wieczorem z hierarchami spotka się prezydent RP Andrzej Duda.

 

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. Zgromadzenie plenarne CCEE potrwa w Poznaniu do niedzieli. 

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie