Papież przyjmie kierownictwo episkopatu USA w związku ze skandalem pedofilii

Świat
Papież przyjmie kierownictwo episkopatu USA w związku ze skandalem pedofilii
PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek przyjmie w czwartek na audiencji kierownictwo Konferencji Episkopatu USA z jego przewodniczącym kardynałem Danielem DiNardo na czele - ogłosił Watykan. Spotkanie dotyczyć będzie skandalu pedofilii w amerykańskim Kościele.

Watykański rzecznik Greg Burke poinformował, że w delegacji będzie też wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Los Angeles Jose Horacio Gomez i sekretarz generalny ksiądz Brian Bransfield. W spotkaniu uczestniczyć będzie również arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley, który jest przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

 

Problem pedofilii w amerykańskich kościołach 

 

W ostatnich tygodniach i miesiącach doszło do dwóch następnych skandali w Kościele w USA. W czerwcu na jaw wyszło, że czynów wykorzystywania seksualnego, w tym także pedofilii dopuszczał się były metropolita Waszyngtonu kardynał Theodore Edgar McCarrick. Zrzekł się on godności kardynalskiej, a papież Franciszek, który przyjął tę jego rezygnację, nakazał mu życie w modlitwie i pokucie.

 

Wśród hierarchii rozpoczęła się dyskusja o tym, od jak dawna wiedziano o czynach byłego kardynała. Następnie ogłoszony został raport na temat skandalu w Kościele w stanie Pensylwania, gdzie ofiarami wykorzystywania padło około tysiąca osób.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie