SpaceX ma przedstawić turystę, który poleci w kosmos skonstruowaną przez firmę rakietą

Technologie
SpaceX ma przedstawić turystę, który poleci w kosmos skonstruowaną przez firmę rakietą
flickr/UnknownNet Photography/CC BY-SA 2.0

"W poniedziałek, 17 września, dowiesz się, kto poleci w kosmos i dlaczego. To ważny krok w kierunku ułatwienia dostępu do podróży w kosmos dla zwykłych ludzi" - informuje SpaceX na Twitterze. Firma przypomina, że dotychczas tylko 24 osoby wylądowały na Księżycu, a ostatnia z podróży miała miejsce podczas misji Apollo w 1972 r.

Zapytany przez jednego z użytkowników pod wpisem na Twitterze o to, czy on sam będzie tą osobą, szef Spacex Elon Musk załączył obrazek z flagą Japonii.

 

Podróż mogłaby się odbyć na pokładzie statku, który zostanie wyniesiony w kosmos przez rakietę BFR (Big Falcon Rocket). Jak zauważa CNN, nie jest do końca jasne, czy pierwszy podróżnik to ta sama osoba, o której mówiło się w lutym ubiegłego roku. Wtedy firma poinformowała, że pod koniec 2018 r. SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca dwoje kosmicznych turystów.

 

Musk nie ujawnił wówczas ich nazwisk, ani sum, jakie tytułem zaliczek, wpłaciły te osoby. Szef SpaceX przyznał, że istnieje pewne ryzyko związane z tym lotem. - Robimy wszystko, by je zminimalizować - zapewnił.


Rakieta ma być następcą Falcon Heavy, która w lutym 2018 r. wystartowała z powodzeniem z przylądka Canaveral na Florydzie. Jednak na konferencji poinformowano, że SpaceX nie ma w planach certyfikowania rakiety do odbywania załogowych lotów kosmicznych. Firma planuje skupić się na rozwoju BFR, bo - jak utrzymuje - lepiej nadaje się ona do realizacji misji kosmicznych. 

 

Pierwszym w historii kosmicznym turystą był Dennis Tito, który w 2001 r. spędził na orbicie ponad tydzień. Za swoją trwającą od 28 kwietnia do 6 maja podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapłacił Rosjanom 20 milionów dolarów. 

 

PAP, CNN, polsatnews.pl

msl/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie