Pierwsze zdjęcie skafandra SpaceX. Elon Musk chwali się w mediach społecznościowych

Technologie
Pierwsze zdjęcie skafandra SpaceX. Elon Musk chwali się w mediach społecznościowych
Instagram/@elonmusk

Szef Tesli zamieścił na swoim Instagramie zdjęcie skafandra SpaceX dla astronautów NASA podróżujących do orbitalnych stacji kosmicznych. Strój jest podobno w pełni funkcjonalny i według Muska był testowany w komorach próżniowych. Skafander został zaprojektowany w ramach realizacji "Commercial Crew Program" zrzeszającego prywatne firmy w celu rozwoju astronautyki.

Musk zaznaczył, że strój był wystawiony na działanie podwójnego ciśnienia próżniowego.

 

 

- Niezwykle trudno było zrównoważenie poczucia estetyki z funkcjonalnością skafandra - napisał Musk pod opublikowanym zdjęciem. Prace nad strojem trwały dwa lata.

 

Nie do spacerowania

 

Wielu ekspertów - choć Musk nie powiedział tego wprost - uważa, że skafander będzie głównym wyposażeniem statku kosmicznego "Dragon V2" wyprodukowanego przez SpaceX.

 

"Dragon" od 2012 roku był używany jako statek towarowy, dostarczający ładunki do międzynarodowej stacji kosmicznej. Aktualnie kapsuła jest przerabiana, by dostosować ją do przewożenia ludzi. Pierwsze osoby mają zostać wysłane w kosmos przez SpaceX w 2025 r.

 

Zaprezentowane "skafandry ciśnieniowe" nie są przeznaczone do spacerów kosmicznych. Ich celem jest ochrona użytkownika w wypadku rozhermetyzowania kapsuły. Ma też być testowany pod kątem ewentualności lądowania w oceanie.

 

Odpowiedź na Boeinga

 

W styczniu zdjęcie swojego skafandra opublikował Boeing.

 

Boeing 

- Początkowo austronauci nosili te ciężkie, nieporęczne stroje z grubymi obręczami na szyi. Przez lata nauczyliśmy się, że kompletnie tego nie potrzebujemy - powiedział były astronauta Chris Ferguson, który nadzoruje misję kosmiczną Boeinga.

 

Boeing, The Verge

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie