Szczepienia jako punktowane kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli. Jest projekt

Polska
Szczepienia jako punktowane kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli. Jest projekt
Polsat News

Dwaj wrocławscy aktywiści przygotowali projekt ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Trwa zbiórka podpisów pod projektem. Aby trafił do Sejmu trzeba ich 100 tys.

Projekt napisali aktywista i społecznik Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. - Ma on umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli - powiedział Wagner.


Dodał, że obecne regulacje to uniemożliwiają. - Parę lat temu próbowała to zrobić Częstochowa. Skończyło się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który orzekł, że obecne prawo na to nie pozwala - powiedział.


"Wolimy zapobiegać, niż później leczyć"


Aktywiści chcieli wprowadzić pilotażowo takie rozwiązanie również we Wrocławiu. Tu też urzędnicy powiedzieli, że na gruncie obowiązującego prawa, nie da się tego zrobić. - Stąd nasz pomysł na napisanie projektu ustawy, który to umożliwi - powiedział Wagner.


Podkreślił, że według regulacji zawartych w przygotowanym projekcie samorządy będą mogły wprowadzić szczepienia jako jedno z punktowanych kryteriów przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. - Podobnie jak kryterium miejsca zamieszkania, rozliczania podatków, liczby rodzeństwa czy niepełnosprawności dziecka - wyliczał Wagner.


Dodał, że celem nowych regulacji jest przede wszystkim profilaktyka. - Dziś na świecie mamy ponad 40 tys. zachorowań na odrę, a to tylko jedna z chorób. Wolimy zapobiegać, niż później leczyć - mówił.


Przeciwwskazania dokładnie weryfikowane


Wagner zwrócił również uwagę, że w projekcie są regulacje umożliwiające zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeśli są do tego przeciwwskazania medyczne. - Każdorazowo takie przeciwwskazanie będzie dokładnie weryfikowane - dodał.


Aktywiści chcą zbierać podpisy pod projektem w niedziele na wrocławskim Rynku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie