Sejm nie powołał Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Sejm nie powołał Rzecznika Praw Dziecka
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/CC BY SA 3.0

Sejm nie powołał w czwartek Rzecznika Praw Dziecka. Żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Na stanowisko RPD zgłoszeni zostali: Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat Kukiz'15. PiS zgłosiło Sabinę Lucynę Zalewską, która jednak złożyła do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swoją zgodę na kandydowanie.

Grzegorz Schetyna zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego nie udało się wybrać nowego RPD, odpowiedział, że "zwyciężyła polityka, nie merytoryczna debata". Szef PO ocenił, że obie kandydatury były dobre. Jak dodał, zapadła "polityczna decyzja - nie może być nikt z opozycji w tym miejscu". - Nawet sprawa Rzecznika Praw Dziecka jest totalnie upartyjniona przez PiS - mówił.

 

"Potrafimy się wznosić"

 

Posłanka PiS, członkini sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bernadeta Krynicka zapytana przez dziennikarzy w Sejmie, jakie będą kolejne kroki w sprawie powołania RPD, powiedziała, że "będzie wznowiona procedura i będziemy przeglądać następne kandydatury". Dopytywana, czy jest jakaś kolejna propozycja kandydatów, odpowiedziała, że "nic nie wie na ten temat".

 

- Żadna z kandydatur (na RPD) nie spełniała wymagań - dodała.

 

Pytana o słowa opozycji, która w debacie sejmowej sugerowała, że PiS nie potrafi się wznieść ponad partyjne podziały i poprzeć kandydatów zgłoszonych przez kluby opozycyjne, Krynicka odpowiedziała: "My potrafimy się wznosić".

 

Zarzuty o plagiat dla kandydatki PiS

 

Sabina Lucyna Zalewska została kilka tygodni temu oskarżona o plagiat w artykule w "Tygodniku Powszechnym".

 

W środę posłowie podczas posiedzenia połączonych komisji polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży po wysłuchaniu kandydatów zdecydowali o nieudzieleniu poparcia żadnemu z nich.

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała w czwartek, że jeśli Sejm odrzuci kandydatury na Rzecznika Praw Dziecka, to marszałek Marek Kuchciński wyznaczy nowy termin zgłaszania kandydatów.

 

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów.

 

Kadencja obecnego RPD Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie jednak pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego RPD.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie