400 bomb dla Arabii Saudyjskiej. Dostarczy je hiszpański rząd

Świat
400 bomb dla Arabii Saudyjskiej. Dostarczy je hiszpański rząd
PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo

Rząd Hiszpanii dostarczy siłom zbrojnym Arabii Saudyjskiej 400 bomb w ramach niezrealizowanego dotychczas kontraktu z 2015 roku. W czwartek szef hiszpańskiego MSZ Josep Borrell potwierdził dostawę broni dla Rijadu.

Jak poinformował Borrell na antenie radia Onda Cero, rząd premiera Pedra Sancheza nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości w podpisanym kontrakcie na dostawę 400 bomb naprowadzanych laserowo.

 

Hiszpania musiałaby zwrócić 9,2 mln euro

 

Przyznał, że ewentualne zerwanie umowy mogłoby poważnie zaszkodzić hiszpańsko-saudyjskiej współpracy handlowej.

 

Minister Borrell wyjaśnił, że znajdujące się obecnie na terenie Aragonii bomby dla armii saudyjskiej zostaną przekazane, "by wypełnić zawarte porozumienie". W sytuacji zerwania kontraktu Madryt musiałby zwrócić Rijadowi 9,2 mln euro.

 

Według hiszpańskich mediów od kilku tygodni rząd Hiszpanii znajdował się pod presją ze strony organizacji praw człowieka, które naciskały, aby nie sprzedawał bomb z powodu ich używania przez wojska saudyjskie w Jemenie m.in. wobec ludności cywilnej.

 

Protesty w stoczniach i presja na premiera

 

Rząd Sancheza podjął decyzję o wstrzymaniu dostawy po ostrzelaniu 9 sierpnia przez koalicję dowodzoną przez Arabię Saudyjską autobusu szkolnego w Jemenie. Nalot ten doprowadził do śmierci 40 dzieci i 11 dorosłych.

 

4 września rząd Hiszpanii poinformował, że rozpoczął procedurę wstrzymania dostawy bomb. Następnego dnia w kilku hiszpańskich stoczniach rozpoczęły się protesty pracowników, nalegających na gabinet Sancheza, aby utrzymał sprzedaż broni dla Rijadu.

 

Strajkujący wskazywali, że odstąpienie od sprzedaży bomb może doprowadzić do zerwania przez Saudyjczyków kontraktu na dostawę dla ich marynarki wojennej pięciu korwet z hiszpańskich stoczni. Wartość tego kontraktu wynosi 1,8 mld euro.

 

Arabia Saudyjska jest obecnie największym spoza NATO nabywcą hiszpańskiej broni. Tylko w 2017 roku Madryt otrzymał od Rijadu 270 mln euro za sprzęt wojskowy. Największą jego część stanowiło uzbrojenie dla saudyjskich sił powietrznych, głównie śmigłowce i drony. Na ich sprzedaży Hiszpania zarobiła prawie 100 mln euro.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie