"Nie zrzuciliśmy bomb fosforowych w Syrii". USA zaprzeczają doniesieniom rosyjskich mediów

Świat
"Nie zrzuciliśmy bomb fosforowych w Syrii". USA zaprzeczają doniesieniom rosyjskich mediów
AP

Stany Zjednoczone zaprzeczyły doniesieniom rosyjskich mediów, jakoby amerykańskie samoloty wojskowe zrzuciły w sobotę bomby fosforowe na osiedle Hadżin w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii.

- W tym czasie nie mieliśmy żadnych doniesień o użyciu białego fosforu - oświadczył  w niedzielę rzecznik Pentagonu, komandor Sean Robertson.

 

- Żadna jednostka wojskowa znajdująca się w okolicy nie jest nawet wyposażona w tego rodzaju amunicję - dodał Robertson.

 

Media powołały się na słowa generała

 

Rosyjskie agencje poinformowały w niedzielę, że dwa amerykańskie myśliwce F-15 zrzuciły w sobotę bomby fosforowe na osiedle Hadżin w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, co spowodowało silne pożary.

 

Agencje powołują się przy tym na szefa działającego w Syrii rosyjskiego Centrum pojednania walczących stron generała Władimira Sawczenkę.

 

Cytowany przez rosyjskie media generał przypomniał, że użycia broni fosforowej zabrania protokół dodatkowy konwencji genewskiej z roku 1949.

 

Wyłącznie, jako zasłona dymna

 

Zgodnie z konwencją genewską biały fosfor nie może być stosowany na terenach zaludnionych, lecz w ograniczonych ilościach wyłącznie jako zasłona dymna czy do oświetlania pozycji przeciwnika.

 

Według agencji Reutera podała, że organizacje zajmujące się obrona praw człowieka informowały, że dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja używała w czasie konfliktu w Syrii bomb fosforowych.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie