Parlament Rumunii za małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny

Świat
Parlament Rumunii za małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny
Matt Kiefer/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

Senat - wyższa izba parlamentu Rumunii - opowiedział się we wtorek za referendum w sprawie zmiany konstytucji polegającej na wprowadzeniu zapisu stwierdzającego, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny. Wcześniej takie referendum poparła Izba Deputowanych.

Uchwałę w tej sprawie Senat przyjął stosunkiem głosów 107:13.

 

Obecna konstytucja Rumunii zawiera zapis stanowiący, że małżeństwo jest "związkiem małżonków".

 

Głosowanie nastąpiło po tym jak 3 mln Rumunów podpisało petycję domagającą się zmiany konstytucji tak aby znalazł się w niej zapis stwierdzający jednoznacznie, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety.

 

Socjaldemokratyczny przewodniczący Senatu Liviu Dragnea powiedział, że referendum w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie w październiku.

 

"Podnoszenie homofobii do poziomu państwowego"

 

Inny senator rządzących socjaldemokratów Serban Nicolae podkreślił, że głosowanie odzwierciedla poglądy religijne przytłaczającej większości Rumunów. "Jesteśmy chrześcijańskim narodem od 2 tys. lat" powiedział.

 

Natomiast organizacja Accept walcząca o równe traktowanie związków osób tej samej płci, potępiła głosowanie i oskarżyła senatorów o "podnoszenie homofobii do poziomu państwowego i pozbawianie konstytucyjnej ochrony wiele rodzin". 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie