Prezydent: mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu

Polska
Prezydent: mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu
Polsat News

- Mam nadzieję, że pomnik króla Jana III Sobieskiego - ostatniego z największych polskich władców - stanie ostatecznie w Wiedniu - powiedział we wtorek w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Przewodniczący parlamentu Kraju Związkowego Wiednia podkreślał niedawno, że Sobieskiemu wiedeńczycy poświęcili już ulicę, plac, kaplicę i wiele tablic w kościołach.

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w obchodach 135-lecia III Gimnazjum i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Para prezydencka odsłoniła przy tej okazji na dziedzińcu szkoły miniaturę monumentu Jana III Sobieskiego autorstwa Czesława Dźwigaja, który miał stanąć we wrześniu na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg.

 

W swoim wystąpieniu Duda podkreślił, że Wiktoria Wiedeńska - obok Bitwy pod Grunwaldem i Bitwy Warszawskiej - to jedna z trzech najważniejszych bitew w polskiej historii, a Jan III Sobieski to "ostatni z największych polskich władców".

 

"Jest wielkim podkreśleniem wspaniałej tradycji tego liceum to, że ten pomnik, ta rzeźba, która (...) mam nadzieję, że stanie w Wiedniu, jest także i tutaj" - powiedział prezydent. "Dziękuję, że (...) ten pomnik może tutaj stanąć, bo on przypominać będzie od teraz (...), że »dwójka« to jest szkoła wielkiego zwycięstwa, i niech taką pozostanie" - podkreślił Andrzej Duda.

 

Rada powołana przez Wiedeń wydała negatywną opinię

 

Kamień węgielny pod budowę pomnika króla Jana III Sobieskiego autorstwa Czesława Dźwigaja został wmurowany na wzgórzu Kahlenberg w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Jego odsłonięcie było zaplanowane na 12 września, w 335. rocznicę tego wydarzenia.

 

Jednak w sprawie pomnika pojawiły się trudności. W sierpniu przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił przyjaźń krakowsko-wiedeńską oraz to, że stolica Austrii od lat tworzy liczne miejsca pamięci; wskazał też jednak, że Janowi III Sobieskiemu wiedeńczycy poświęcili już ulicę, plac, kaplicę oraz liczne tablice pamiątkowe w kościołach.

 

Woller podkreślił w oświadczeniu, że "niezbędnym warunkiem" wybudowania pomnika Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 r. "Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu" - poinformował.

 

12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej. W 300. rocznicę tego wydarzenia wizytę na Kahlenbergu złożył papież Jan Paweł II.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie