10-metrowy krzyż musi zniknąć z parku. "Jest niekonstytucyjny" - orzekł sąd apelacyjny na Florydzie

Świat
10-metrowy krzyż musi zniknąć z parku. "Jest niekonstytucyjny" - orzekł sąd apelacyjny na Florydzie
Wikimedia.org/MSFulford

34-stopowy (ponad 10 metrów) krzyż w parku miejskim w Pensacoli na Florydzie (USA) musi zostać usunięty - orzekł federalny sąd apelacyjny uznając, że stojący od 1941 r. krzyż narusza Konstytucję Stanów Zjednoczonych. O jego usunięcie walczyły organizacje, które promują wolność od religii. Kilku mieszkańców wystąpiło do nich o pomoc argumentując, że naruszona została zasada laickości państwa.

O usunięcie krzyża z Bayview Park w Pensacoli walczyły organizacje American Humanist Association oraz Freedom From Religion Foundation. Zwróciła się do nich czteroosobowa grupa mieszkańców miasta, którzy stwierdzili, że stojący na terenie publicznym krzyż jest niekonstytucyjny i narusza rozdział Kościoła od państwa. Organizacje wniosły pozew przeciwko miastu w 2016 r.


Sąd pierwszej instancji przyznał im rację, a teraz potwierdził to sąd federalny - orzekał w trzyosobowym składzie, sędziowie byli jednomyślni. Jednak przedstawiciele magistratu zapowiedzieli, że nie poddadzą się i będą ponownie odwoływać się od decyzji sądu.

 

"Aktywizm sądowniczy wymyka się spod kontroli"


Ashton Hayward, burmistrz Pensacoli przekonuje, że krzyż stanowi ważną część historii i kultury miasta. Obrońcy krzyża zauważają, że spośród czterech osób skarżących, dwie na stałe mieszkają w Kanadzie, a jedna ponad 7 km od Bayview Park.  

 

W obronie chrześcijańskiego symbolu wystąpił również Ron DeSantis, kongresmen z Florydy. Uznał on, że "aktywizm sądowniczy wymyka się spod kontroli - dlatego walczymy, aby zakończyć go na Florydzie!" - napisał kongresmen na Twitterze.

 

DeSantis namawia mieszkańców Pensacoli do podpisywania petycji w obronie krzyża.

Tymczasem organizacje American Humanist Association oraz Freedom From Religion Foundation wydały w poniedziałek oświadczenie, w którym nazywały orzeczenie sądu "głośnym zwycięstwem" w sprawie rozdziału Kościoła od państwa.

 

Drewniany krzyż postawiono w 1941 r. 

 

Stojący w północno-wschodnim narożniku parku Bayview ponad 10-metrowy drewniany krzyż, został ustawiony w 1941 r. Ufundowała go organizacja non-profit "Jaycees", która zjednoczyła społeczność na kilka miesięcy przed przystąpieniem USA do II wojny światowej.

 

Od ponad 70 lat w pobliżu krzyża odbywają się wydarzenia towarzyszące przy różnych okazjach, między innymi z okazji Dnia Weterana czy Dnia Pamięci. 

 

6abc.com, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie