Anteny z korony Jezusa ze Świebodzina zostaną usunięte. Kuria przeprasza

Polska
Anteny z korony Jezusa ze Świebodzina zostaną usunięte. Kuria przeprasza
WikimediaCommons/Aw58/CC BY-SA 3.0

"Urządzenia zamontowane w koronie figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie zostaną usunięte; ich obecność może ranić wrażliwość wielu osób, zwłaszcza wierzących" - poinformowała w piątek Kuria Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Proboszcz parafii w Świebodzinie, który był pomysłodawcą pomnika Chrystusa Króla, przyznał, że anteny zostały zamontowane za jego zgodą.

Oświadczenie Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, której podlega świebodzińska parafia, otrzymał portal money.pl.

 

Biskup diecezji Tadeusz Lityński polecił proboszczowi usunąć urządzenia znajdujące się na szczycie figury Chrystusa w Świebodzinie, ponieważ "ich obecność może ranić wrażliwość wielu osób, zwłaszcza wierzących" - głosi treść komunikatu. Jak poinformowano, proboszcz parafii ze Świebodzina Jan Romaniuk przyjął tę decyzję. Demontaż zostanie przeprowadzony w najbliższych dniach, do 10 maja.

 

Monitoring i internet za udostępnienie miejsca

 

Gdy informowaliśmy o sprawie, ksiądz proboszcz zaprzeczał, by wiedział o zamontowanych w koronie figury antenach. Jak poinformował w piątek bp Lityński, proboszcz zmienił swoje stanowisko i przyznał, że parafia zawarła umowę z firmą zajmującą się dostarczaniem internetu.

 

"Na mocy tej umowy parafia dokonała użyczenia powierzchni na figurze Chrystusa w celu zamontowania tam urządzeń służących do przesyłu internetowego" - napisał biskup.

 

W zamian parafia otrzymała bezpłatny monitoring oraz dostęp do szerokopasmowego internetu. Mogli z niego również korzystać mieszkańcy przez hotspot zlokalizowany w pobliżu figury. "Umowa nie przewidywała innych gratyfikacji dla parafii" - podkreśliła kuria.

 

"Proboszcz wprowadził w błąd zarówno dziennikarzy, jak i kurię"

 

Przedstawiciele kurii przeprosili również dziennikarzy.

 

"W imieniu biskupa diecezjalnego dziękuję dziennikarzom za zajęcie się tą kwestią i za poinformowanie o niej opinii publicznej. Wyrażam przy tym ubolewanie z powodu sposobu, w jaki media były o tej sprawie informowane. Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie wprowadził w błąd zarówno mnie, jak i dziennikarzy, którzy kontaktowali się z nim osobiście. Mam nadzieję, że obecnie przedstawione wyjaśnienia będą satysfakcjonujące" - podsumował bp Lityński.

 

money.pl, polsatnews.pl

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie