Szef MSZ: kadra kierownicza resortu zmieniona niemal w 100 procentach

Polska
Szef MSZ: kadra kierownicza resortu zmieniona niemal w 100 procentach
Polsat News

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas inauguracji aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademii Dyplomatycznej powiedział, że na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób, które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb ani absolwentów MGIMO. Minister podkreślił, że kadra kierownicza resortu została zmieniona niemal w 100 proc.

- Na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób - czy to w kraju czy to na placówkach - które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb albo byłyby absolwentami moskiewskiej MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) - powiedział Czaputowicz.

 

Szef MSZ zaznaczył, że rotacja kadr jest "potrzebna dla skuteczności działania" i "jest to zalecenie w ramach służby cywilnej i jest ona czymś normalnym w instytucjach europejskich".

 

- Jednak w przypadku dzisiejszej Polski, powiedzmy to wyraźnie, ważne jest także kryterium utożsamiania się z polityką rządu. Są oczekiwania pewnej gwarancji tego utożsamiania się - podkreślił.

 

Wymiana 86 spośród 101 ambasadorów 

 

Czaputowicz poinformował, że od czasu zaprzysiężenia rządu byłej premier Beaty Szydło wymienionych zostało lub w najbliższym czasie wymienionych zostanie 86 spośród 101 ambasadorów, z czego 28 od lutego bieżącego roku, kiedy to on sam zapowiedział zmiany w resorcie.

 

Szef MSZ dodał, że zmiany objęły także niemal wszystkie ze 111 stanowisk dyrektorów i wicedyrektorów departamentów w resorcie, z czego 46 od lutego br. 

 

PAP

mos/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie