Rosja: demonstracje przeciw podniesieniu wieku emerytalnego. Ponad 1000 zatrzymanych

Świat

Na niedzielnych demonstracjach przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, które odbyły się w wielu miastach Rosji, zatrzymanych zostało 1018 osób, z czego 452 osoby w Petersburgu - wynika z danych organizacji OWD-Info, monitorującej zatrzymania w Rosji.

W Jekaterynburgu zatrzymano 183 osoby, w Krasnodarze 60 - wynika z tych szacunków, pochodzących łącznie z 37 miast Rosji. Dane z Moskwy mówią o 43 zatrzymanych, tyle samo osób zatrzymano w Omsku.

 

Protesty, do których wezwał opozycjonista Aleksiej Nawalny, a odbywające się pod hasłami sprzeciwu wobec podniesienia wieku emerytalnego, odbyły się w około 90 miastach Rosji. W wielu z nich, w tym w Moskwie i Petersburgu, władze nie wydały zgody na zgromadzenia. Tego samego dnia w Rosji odbywały się wybory regionalne i lokalne różnego szczebla.

 

Od czasu ogłoszenia przez rząd Rosji w połowie czerwca niepopularnej decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego w kraju odbyło się wiele protestów i pikiet. Z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady wynika, że ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

 

PAP

bas/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie